Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Archív aktualit

18. 4. 2024 - advaita

dasbodh/thumb/004.jpg1. Brahman je bezforemné a nehybné. Já je ve své podstatě změnou a pohybem. Je to to, co všichni nazývají Bohem.
2. Místo, kde se nachází Bůh, není pevně dáno; Boha nelze poznat na jednom pevně stanoveném místě. Jediného Boha nelze...


20. 3. 2024 - advaita

dasbodh/thumb/005.jpg1. Iluze se objeví a poté je zničena. Skutečnost se neobjevuje a není zničena. Iluze je pociťována jako pravda, ale nikdy se pravdou nestane.
2. Člověk na mizině se nečinně převaluje na zádech a představuje si mnoho věcí, ale nikdy z toho...


12. 3. 2024 - advaita

samartha-ramdas/thumb/41799_113690818646639_7549550_hgjtn.jpg24. Pokud váháte, nemůže dojít k pochopení. Jestli se netážete na podstatu Skutečnosti, nemůžete pochopit konečný závěr (siddhantu). Když člověk takto váhá, Bůh zůstává v jeho vědomí nepoznán.
25. Například pokud lék, který...


12. 2. 2024 - advaita

siddha_23.jpgSiddharaméšvar Maharadž: Existuje jedna skutečně nevyhnutelná zásada, a tou je, že se stáváte tím, co věříte, že jste. Nezapomínejte proto na své Já. „Já jsem Nejvyšší Já a všeho je dosaženo sílou mého 'vše'." Bez tohoto...


1. 2. 2024 - advaita

siddha_4.jpgSiddharaméšvar Maharadž: Být líný neznamená vzdát se vnější činnosti. Lenost znamená nedělat nic, protože víte, že Mája je vaše myšlenka a všechno je naprosto neskutečné. Jste však zvyklí cítit „Musím něco dělat“ a to...


25. 1. 2024 - advaita

21_b.jpgSiddharaméšvar Maharadž: Sadguru činí nemožné možným. Nejprve vás vyvede ze světa a promění vás do stavu „vše“. Poté, co vás transformuje v Šivu, vás přenese do Stavu bez stavu. Zapomněli jste, kdo jste, a přinutili jste své...


13. 1. 2024 - advaita

thumb/siddha_3.jpgSiddharaméšvar Maharadž: Správné zkoumání podstaty sebe sama spočívá v tom, že nejprve přebýváte v neustálém, neochvějném zapomínání tohoto světa. To vás přivede k bezusilovnému poznání „vše“ (ryzí já jsem).


8. 1. 2024 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Každé Písmo začíná uvedením předmětu, o němž pojednává. Následuje postup či způsob, jak nabýt pochopení daného předmětu a na konci je závěr neboli získání tohoto pochopení. To první, čeho je „nyní“...


21. 12. 2023

Maharadž: Můžete se považovat za pět elementů, ale ne za tělo. Vaše pravá podstata je nekonečná jako každý z pěti elementů. Jak může být tělem, které je omezené? Připomínáním si Mých slov vaše jistota smrti slábne až nakonec...


14. 12. 2023 - advaita

Maharadž: Vědomí! Jakmile prohloubíte přesvědčení, že nejste tělo, ale vědomí, pochopíte skutečný význam vašich rodičů. Vaše vědomí se o vás pozorně stará. Veškeré potřeby jsou zajištěny a je o vás nepřetržitě pečováno.


Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.