Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: LEDEN: 14.1.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Šrí Bhausaheb Maharádž (1843 - 1913) žil v Inčigiri. Mistr Siddharáméšvara Maharádže.

Šrí Siddharaméšvar Maharádž (1888 - 1936), Mistr Nisargadatta Maharádže a Randžita Maharádže.

Šrí Nisargadatta Maharádž (1897 - 1981), realizovaný Mistr, který žil v Bombaji.

Dásbódh

Toto oblíbené dílo Šrí Bhausaheba Maharádže napsal Šrí Samartha Rámdás v 17. století.

Vše je iluze  /   Oddanost po Seberealizaci

1. a 2. část přednášek Šrí Siddharaméšvara, zaznamenané žákem Nisargadattou.

Já Jsem To

Rozhovory Šrí Nisargadatta Maharádže s žáky. Knihu sestavil M. Frydman a Maharádž ji schválil.

Aktuality

3. 1. 2022 - Martin

Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

Datum: 14.1.2022

Čas: 18:30 -- 20:30

Sraz: 18:25 před vchodem

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

Vstup: Zdarma


14. 1. 2022 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Říkat ´Já sám jsem Brahman´ naznačuje, že ten, kdo to říká, je dosud ve snovém stavu. Tento makrokosmos, stejně jako sen, existuje kvůli vašemu vlastnímu rozhodnutí. Je to vaše vlastní rozhodnutí, váš koncept. Svět vůbec neexistuje pro toho, kdo využívá správné uvažování. Zapomenete na bahno, ze kterého se postaví zeď, a začnete toto bahno považovat za ´zeď´. Dokonce i koncept bahna samotného je klamný. Znamená to, že nenahlížíte na samotnou podstatu, ale jste ovlivněni tvarem, který na sebe vezme.


7. 1. 2022 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Člověk neví, co si počít a jak si užít ´vrcholné štěstí´, které získal. Sebezapření je největší bohatství, které, je-li navíc získáno spolu s poznáním vzniklým z rozlišování, se ukazuje být při hledání Seberealizace k nezaplacení. Není-li fyzické sebezapření doprovázeno poznáním rozdílu mezi skutečným a neskutečným, může způsobit jen utrpení. Poznání, jež není doprovázeno sebezapřením, vyvolává pýchu. Taková osoba se uváže ke svému rodinnému životu a zakouší vášně jako je zlost a závist, když vidí úspěchy druhých ve světě. Poznání spolu se sebezapřením symbolizují ´vrcholné štěstí´. Jedno se neobejde bez druhého.


31. 12. 2021 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Každým dnem byste měli nabývat o stupeň vyššího stavu, podobným způsobem, jako když orel prudce stoupá  výš a výš do nebe. To znamená, že s každým následným dnem byste se měli snažit vznést výš. V Marathi existuje pro slovo vývoj slovo ´Pragati´. Pragati se skládá ze dvou slov (´Pra´ a ´Gati´). Pra je slovo Para, což značí pozměněná, a Gati znamená rychlost. To označuje, že člověk by měl rychle a srázně směřovat k Parabrahman. Každý den se nechte svým rozjímáním vést po správné cestě, kterou vám předložil Satguru, a postupujte po ní rázně vpřed. Abyste získal ´Transcendentální svět´ (Paralóka), musíte být pod vedením Satgurua. Pokorně se ho zeptejte, aby vám objasnil dvě věci: ´Kdo jsem já?´a ´Kdo je Bůh?´. K tomu, aby někdo pochopil rozdíl mezi otázkami ´Kdo je Bůh´a ´Kdo jsem já´, měl by využít dva mocné a pradávné nástroje, kterými jsou ´Pančikaran (Poznání pěti elementů) a ´Tatvamasi´, což...


24. 12. 2021 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Džňánin nedostane nikoho do potíží. Nestará se o záležitosti druhých lidí, a ani se nenechá vtáhnout do zbytečných diskuzí. Nejprve sebe naučte tomu, co chcete učit druhé. Buďte si neustále vědomi své základní povinnosti pochopit přirozenost Já a zůstaňte nedotčeni podobně jako je Já ničím neznečištěno. Měli byste zjistit, v jakém způsobu jste ve vztahu k světu. Stejně jako lotosový květ zůstává nezabahněn i přesto, že žije v bažinaté vodě, tak byste měli i vy zůstat ničím nedotčeni i přesto, že žijete ve světské existenci. Jen pak bude Sebe-poznání nést ovoce.


 

Archiv aktualit

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.