Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od lenda 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
    Místo konání:  Klub MalýVelký strom,
  • Praha - Dobrovskeho 16, Praha 7,

    zast. tramvaje Letenské naměstí

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      
28.1. Klub MalýVelký strom        

11.2. Klub MalýVelký strom 

     

3.3. Klub MalýVelký strom

     

17.3. Klub MalýVelký strom 

     

 31.3. Klub MalýVelký strom
14.4. Klub MalýVelký strom
28.4. Klub MalýVelký strom

     

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanechNová kniha:

obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Mathru Šrí Sárada (*1959)

Sárada se narodila v Guduru v rodině bývalého spolužáka Šrí Lakshmany. Od mala byla velice skromná i šlechetná, i když neměla žádný zvláštní vztah k náboženství. Šrí Lakshmanu viděla poprvé v roce 1974, kdy se za ním v den Šivarati vypravila celá rodina. Lakshmana si ji pro velké množství lidí nevšiml, ale na ní udělal ohromný dojem - měla pocit, že vidí samotného Boha v lidské podobě.

Později začala chodit na jeho daršany, prováděla džapu s jeho jménem a meditovala na jeho formu. Zanedlouho se jí začalo o Lakshmanovi také zdát. Její oddanost Guruovi byla stále a stále větší a do ášramu za ním chodila jak často jen mohla.

Ovšem nebylo to nijak jednoduché. Veliké komplikace jí způsobovala matka Swámího Lakshmany (on sám o ní mluví jako o "Staré ženě", protože necítí připoutanost k rodině). Stará žena se Sáradě všemožně snažila zabránit v chození do ášramu, což Sáradu dohnalo až k tomu, že se rozhodla spáchat sebevraždu. Napsala Šrí Lakshmanovi lístek - "Pokud tě nemohu vidět, nechci již dále žít (...) Dnes večer v šest hodin umřu (...) Pokud chceš, abych žila, přijď do našeho domu do šesti hodin a dej mi daršan..." Swámí Lakshmana jí poté přišel navštívit, což bylo poprvé, kdy byl u někoho z oddaných doma. Tím sice všechny problémy se Starou ženou neskončily, ale časem Lakshmana Sáradu adoptoval a tak s ním mohla být neustále.

Sárada nešla cestou džňány, ale cestou bhakti, byla až "bláznivě" oddaná Šrí Lakshmanovi - "Vždy myslím na Swámího v srdci. Kamkoliv se podívám, vidím Swámího. Je mým milovaným otcem a Guruem." Svámí ovšem také různě zkoušel její oddanost - například se na ní několik týdnů ani nepodíval a více se věnoval jiným žákům. Její oddanost byla ale natolik silná, že jí tyto zkoušky nijak "nezviklaly" - "Celé mé tělo bylo naplněné láskou k Swámimu a láska postupně zničila všechny negativní emoce."

V roce 1978 došla Sárada k realizaci. Krátce předtím často upadala do stavů samádhi a nakonec také díky pomoci Šrí Lakshmany se myšlenka já vrátila zpět do Srdce a jednou provždy zanikla.

Po realizaci, ale bylo její vědomí těla tak slabé, že jí Swámí musel všemožně udržovat v těle. Říká, že neměla zájem zůstat v těle, ale Swámí ji pokaždé přesvědčil. Až po roce se intervaly mezi hlubokými vtaženími do "Já" prodloužily a mohla se věnovat i světským činnostem.

O učení žáků nejevila moc veliká zájem a nedávala daršany, ale nyní již ochotně zodpovídá otázky oddaných. Ale slova jí přijdou často nedostatečná k tomu, aby vyjádřila odpověď a proto po dotazu někdy zůstává tiše - "Když se mne někdo zeptá, znám odpověď, ale nedokážu jí vyslovit slovy. Odpovědí na většinu otázek je samotný prožitek "Já", který nemůže být sdělen slovně."

V současnosti žije Sáradamma spolu s Lakshmanou v Tiruvanamalai v blízkosti Arunáčaly a přijímá velmi malé množství žáků.

Ostatní