Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

65. Je to Já, jež funguje ve všem (z knihy Amrut laja 2)

19. 11. 2021 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Individualita (džíva) je tělem manipulovatelná loutka. Jak by mohla loutka rozpoznat Já? Ten, kdo se ztotožňuje s tělem, pokládá je omylem za Já, a jeho pozornost je zaměřena pouze na tělo, zatímco ten, kdo se ztotožní s Brahman, zjišťuje, že Já je Brahman. Všechna obvinění, směřující k tělu a veškerá tělesná omezení náleží jen tomu, kdo se ztotožňuje s tělem. Já je dokonalé, avšak individualita je nedokonalá. Pokud nad tím individuální vědomí (džíva) neustále kontempluje a vše zanalyzuje, může dojít k dokonalému sebe-pochopení. Ten, kdo směřuje své myšlení k Já, nebude od Boha nikdy oddělen. Jakmile se osvobodíte od pochybností a začnete být naprosto přesvědčeni o sobě jako o Já, pak vaše životní poslání dojde naplnění.

Dasboadh: Dášaka 10, kap. 8, verš 1

Vyslechněte si pozorně pojednání o znacích vlastní zkušenosti. Jen moudří získávají vlastní zkušenost, zatímco ostatní ji postrádají.

Ten, kdo sídlí ve všech tělech a jedná prostřednictvím nich, je Pán Pánů. To, na základě čeho všechna tři těla fungují, je Já (Átman), které je přítomno ve všem. Je to stejné Já, jež je přítomno jak v démonech tak i v Bozích. Je to On, kdo vládne čtyřem druhům zrodu. Kdo zůstává ukryt v každém, se nazývá ´Íšvara´ a ten, kdo Ho rozpozná, se přemění ve ´Višvambharu´. Nenechat se zkazit stavem Samádhi je způsob, jak nejvhodněji rozpoznat ´Íšvaru´ (Pána). Místo toho se ho snažte poznat. Hrubé tělo je svět Pána Brahmy, jemné tělo je svět Pána Višnua, zatímco kauzální tělo, které je také známo jako Kailasa, je svět Pána Šivy. Poté, co se zřeknete všech tří světů, se usaďte jako Pán třech světů (Trailokjanath). Lidé se nadarmo pachtí za štěstím  a přehlížejí právě tento snadno dosažitelný vzácný poklad. ´Vy´ sami jste Samo-zřejmí (Swajambhu značí Samo-zřejmý, přičemž Shambhu je odvozené od Swajambhu). Vy sami jste vyjádřený Shambhu. Jediné, co je třeba, je být si vědom Šivy. Buďte si vědomí Já. Stále znovu a znovu o tom přemýšlejte. Několikrát si to nechte projít hlavou. To je pravý Kirtan,  neboli obracení mysli k Já. Správné myšlení slouží jako nástroj. Já je takové, jak je viděno ´Vidoucím´.

Individualita (džíva) je tělem manipulovatelná loutka. Jak by mohla loutka rozpoznat Já? Ten, kdo se ztotožňuje s tělem, pokládá je omylem za Já, a jeho pozornost je zaměřena pouze na tělo, zatímco ten, kdo se ztotožní s Brahman, zjišťuje, že Já je Brahman. Všechna obvinění, směřující k tělu a veškerá tělesná omezení náleží jen tomu, kdo se ztotožňuje s tělem.

Já je dokonalé, avšak individualita je nedokonalá. Pokud nad tím individuální vědomí (džíva) neustále kontempluje a vše zanalyzuje, může dojít k dokonalému sebe-pochopení. Ten, kdo směřuje své myšlení k Já, nebude od Boha nikdy oddělen. Jakmile se osvobodíte od pochybností a začnete být naprosto přesvědčeni o sobě jako o Já, pak vaše životní poslání dojde naplnění.

Pokud spočíváte v pocitu ´Já jsem Já´, představa oddělenosti od Boha pro vás přestala existovat. Lidé v období Kalijúgy jsou inteligentní. V hinduistické mytologii je celé období od počátku do konce tohoto světa  rozděleno do čtyř období; Satjajúga, Dwaparajúga, Tretajúga a Kalijúga. V dřívějších dobách byl člověk hloupý ve srovnání s dnešními lidmi, kteří jsou nadaní a chytří. Avšak současný člověk je hodně ponořen v myšlenkách, a proto je slabý a žije krátce. V Kalijúze může být poznání získáno rychle. V dřívějších časech si získání Sebepoznání žádalo velké úsilí a mnoho času (bylo nutné podstoupit dlouhou náročnou praxi neboli sádhanu).

Datum neuveden

Z knihy Amrut laja 2

Překlad: Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.