Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

20. března 1981 – Štěstí a neštěstí jsou ve vzájemném vztahu (z knihy Před vědomím)

Dnes - advaita

Maharadž:Dojde-li k odpálení ohňostroje, je slyšet dunivý zvuk, je zde záblesk světla a to ozáří okolí. Podobně „já jsem“ exploduje do bytí a je vyvolán celý vnímatelný vesmír, ale vědomí, „jáství“ způsobí nedostatečnost, nedokonalost, a tudíž počátek utrpení, mizérie atd. A dojde k propadu do pocitu těla a mysli. Z dokonalosti k nedokonalosti – z ne-bytí do bytí.

20. března 1981

Maharadž: Moje osobnost či individualita je rozptýlena ve větru, už zde více není. To, co navštěvujete, je jen Duhkha Bhagavan, Bůh utrpení. Bhagavan je tento projev, avšak pouze útrpný. Není vtažen do myšlenek ani činností – je prostě projevem. Já jsem celkovým děním a vše, co má v danou chvíli v tomto dění určitý význam, tím jsem. To, že hovořím, je jen díky vědomí, jež je utrpením. Tento druh zakoušení se děje jen ve výjimečných případech. Na nic se neptejte, pouze naslouchejte. Toto vědomí, projev, celé fungování, nemá žádný tvar, formu nebo barvu.

Tazatel: Mohl by Maharadž detailněji vysvětlit pojem Duhkha Bhagavan?

Maharadž: Duhkha znamená bolest, utrpení, agonii. Bhagavan neznamená pouze Bůh, označuje také záblesk...explozivní záblesk...vnímaní světa – se zdáním „jáství“. Dojde-li k odpálení ohňostroje, je slyšet dunivý zvuk, je zde záblesk světla a to ozáří okolí. Podobně „já jsem“ exploduje do bytí a je vyvolán celý vnímatelný vesmír, ale vědomí, „jáství“ způsobí nedostatečnost, nedokonalost, a tudíž počátek utrpení, mizérie atd. A dojde k propadu do pocitu těla a mysli. Z dokonalosti k nedokonalosti – z ne-bytí do bytí. V opačném směru – z úrovně těla a mysli do bytí a do Absolutna – poté je stav vědomí božským stavem.

Tazatel: Proč je ve světě tolik bolesti a neštěstí?

Maharadž: Protože neustále hledáte štěstí. Štěstí a neštěstí jsou ve vzájemném vztahu. Kdybyste neměli neštěstí, jak byste rozpoznali štěstí?

Z knihy Před vědomím
Překlad: Gabriela Adámková