Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

17. října 1980 – Navštíví mě jen ten, jehož osud je zcela vyčerpán (z knihy Před vědomím)

19. 5. 2020 - advaita

maharaj_nirupana_8.jpgMaharadž: Pouze buďte takoví, jací jste. Nevytvářejte si představy či obrazy. Vaše tělo i podoba se během vašeho života neustále měnily a žádná z těchto podob nezůstala stejná. Po 25 letech se tělo vzdá této podoby a nabude podoby starého člověka. Později i ta odejde. Kdyby byly skutečné, tak by přetrvaly, jsou však neskutečné. Princip „já jsem“ nemá žádnou formu, barvu ani vnější podobu. Skrze tyto vnější podoby se radujeme nebo trpíme, ale nic není skutečné; všechny zkušenosti, které získáte, jsou neskutečné. Ať už pláčete nebo se smějete, je to jen podoba pro danou chvíli – v další chvíli se to změní. Někteří lidé jsou experti v pláči, křiku, lamentování jen pro určitou chvíli. Dokud je tu tělo, bude tu i tato prchavá, neustále se měnící „show“. A nakonec toto samotné vědomí, skrze které vidíte svět, skončí. Dny těla i vědomí jsou sečteny.

17. října 1980

Maharadž: Pouze buďte takoví, jací jste. Nevytvářejte si představy či obrazy. Vaše tělo i podoba se během vašeho života neustále měnily a žádná z těchto podob nezůstala stejná. Po 25 letech se tělo vzdá této podoby a nabude podoby starého člověka. Později i ta odejde. Kdyby byly skutečné, tak by přetrvaly, jsou však neskutečné. Princip „já jsem“ nemá žádnou formu, barvu ani vnější podobu. Skrze tyto vnější podoby se radujeme nebo trpíme, ale nic není skutečné; všechny zkušenosti, které získáte, jsou neskutečné. Ať už pláčete nebo se smějete, je to jen podoba pro danou chvíli – v další chvíli se to změní. Někteří lidé jsou experti v pláči, křiku, lamentování jen pro určitou chvíli. Dokud je tu tělo, bude tu i tato prchavá, neustále se měnící „show“. A nakonec toto samotné vědomí, skrze které vidíte svět, skončí. Dny těla i vědomí jsou sečteny.

Tazatel: Pokud nerealizuji ani v momentu smrti, zrodím se znovu?

Maharadž: Pokud se pojíte s tímto konceptem, bude mít tento koncept další zrození. Nevíte, jakou formu koncept převezme. Navštíví mě jen ten, jehož osud je zcela vyčerpán. Nic z jeho osudu nezbude. Vy jste žena přicházející z daleka. Proč jste měla navštívit toto místo? Protože váš osud bude vyhlazený.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková