Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

27. září 1980 – Všechny činnosti jsou vykonávány dítětem neplodné ženy (z knihy Před vědomím)

10. 3. 2020 - Gabi

maharaj_nirupana_3.jpgMaharadž: Mohl byste žít, aniž byste nebyl součástí projevu? Poznejte to! Když si nejste ničeho vědom, váš svět neexistuje. Jste si vědom své přítomnosti a vnějšího světa, to nejsou dvě věci. Pochopte to! Svět může existovat jen za přítomnosti tohoto psychosomatického aparátu. Když považujete tento nástroj za sebe sama, přijímáte zrození a smrt. Džňánin si je vědom, že se jedná pouze o nástroj, a je od něho oddělen. Poté, co jste to pochopili, vykonávejte s radostí svou práci. To, co se děje, je spontánní dění, a veškerá činnost je součástí celkového projevu.

27. září 1980

Maharadž: Veškeré duchovno slouží pouze k pochopení vaší skutečné podstaty. Dosáhnout toho, co značí „být na živu“, v tom spočívá celá otázka. Jakmile poznáte svou skutečnou podstatu, pak „být naživu“ se netýká individuality; toto „být naživu“ je pak jednoduše „být součástí spontánního dění“. Není tu nic, co by mělo být hledáno, hledající je tím, co je hledáno. Pouze zřete věci takové, jaké jsou. Všichni z vás jsou hledající: ukažte mi, co hledáte.

Tazatel: Lze toho dosáhnout nejen meditací, ale také životem s ostatními lidmi ve světě?

Maharadž: Mohl byste žít, aniž byste nebyl součástí projevu? Poznejte to! Když si nejste ničeho vědom, váš svět neexistuje. Jste si vědom své přítomnosti a vnějšího světa, to nejsou dvě věci. Pochopte to! Svět může existovat jen za přítomnosti tohoto psychosomatického aparátu. Když považujete tento nástroj za sebe sama, přijímáte zrození a smrt. Džňánin si je vědom, že se jedná pouze o nástroj, a je od něho oddělen. Poté, co jste to pochopili, vykonávejte s radostí svou práci. To, co se děje, je spontánní dění, a veškerá činnost je součástí celkového projevu.

Tazatel: Pokud je projev spontánní, existuje pro všechny činnosti nějaký důvod či příčina?

Maharadž: Ve snech žijete 100 let, ale když se probudíte, zjistíte, že sen trval pouhých pět minut. Jak k tomu došlo?

Tazatel: Připisuje tak Maharadž tomu snu náhodné dění?

Maharadž: Hlavním důvodem tohoto všeho je to, že existujete. Proto nalezněte podstatu této existence. Všechny činnosti jsou vykonávány dítětem neplodné ženy. Toto vše jsou jen problémy vědomí; nalezněte kořen vědomí.

Tazatel: Jak?

Maharadž: Chyťte vědomí pod krkem. Konceptuální vědomí pod konceptuálním krkem. Hýčkejte a předcházejte si toto základní vědomí, jedině ono může uspokojit vaše hledání, nikoliv váš intelekt. Dokud nebude toto poznání potěšeno, nemůžete mít poznání. Nikdy jsem to nevěděl; sestoupil bych do vězení matčiny dělohy, kdybych měl třeba jen to nejnepatrnější poznání? Cokoliv se děje, děje se samo o sobě. Kdo může mít poznání toho, co existovalo před početím? Není tu nic, co by mělo být získáno. Vy jste To.

Z knihy Před vědomím

Překlad Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.