Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - Úterý 13.10. 2020 od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

13.10. MalýVelký strom, Praha

27.10. MalýVelký strom, Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

21. září 1980 – Pokud opravdu chcete věčný klid, nestarejte se o nikoho jiného, starejte se sami o sebe, zkoumejte jen sami sebe (z knihy Před vědomím)

25. 2. 2020 - Gabi

maharaj_nirupana_17.jpgMaharadž: Vše, co člověk dělá, je jen pro udržování vědomí, pro mě ale neexistuje vůbec nic, co bych chtěl, aby pokračovalo. Přicházíte sem jako individuality očekávající, že ode mě něco získáte; to je to, kde vzniká chyba. Není zde žádná individualita, takže jak mohu udělat něco pro neexistující individualitu? Vaše přirozenost není nikterak odlišná od mojí. Toto dění je pouhé dění, které přišlo a odejde.

21. září 1980

Maharadž: Vše, co člověk dělá, je jen pro udržování vědomí, pro mě ale neexistuje vůbec nic, co bych chtěl, aby pokračovalo. Přicházíte sem jako individuality očekávající, že ode mě něco získáte; to je to, kde vzniká chyba. Není zde žádná individualita, takže jak mohu udělat něco pro neexistující individualitu? Vaše přirozenost není nikterak odlišná od mojí. Toto dění je pouhé dění, které přišlo a odejde. Když cítíte, že potřebujete jít čůrat, tak se vyčůráte, je to stejné pro všechny. Je to proces čůrání, který se děje každému, ale vy berete vše jako něco, co se děje vám, jakožto nějaké individualitě.

Tazatel: Jak mohu pochopit to, co Maharadž říká?

Maharadž: K tomu, abyste pochopili, co říkám, je velmi důležité rozlišování. Je to pouze po příchodu vědomí, že se snažíme pochopit sebe sama. Vědomí je takzvané zrození; zrození znamená tři aspekty: bdělý stav, hluboký spánek a poznání „já jsem“. Jakmile zcela pochopím to, co toto zrození je, je celá hádanka rozluštěna. Protože jsem důkladně poznal, co je tento princip zrození, budu velmi dobře vědět, co se děje v momentu takzvané smrti, a budu pozorovat odchod životního dechu, řeči a „jáství“; otázka smrti je vyloučena. Vím-li právě nyní, že můj životní dech odchází, nebudu ho zastavovat, nebudu říkat: „Ne, zastav se, počkej ještě chvíli“, protože velmi dobře vím, že nemá cenu tento životní dech a životní sílu zadržovat. Nastalo a skončilo mnoho rozkladů, ale v mém pravém věčném stavu jsem jimi nedotčen. Před tímto stavem, založeným na zkušenostech, jsem byl dokonalým ve všech ohledech. S příchodem tohoto bytí nastal tento nedokonalý stav, a já ho mám již po krk. Pokud opravdu chcete věčný klid, nestarejte se o nikoho jiného, starejte se sami o sebe, zkoumejte jen sami sebe. Kdo vám dá věčný klid? Je to pouze toto slunce, toto „já jsem“. Pokud obejmete Sebezářící slunce, vše ostatní zmizí, ale vy zůstanete věčně. Zcela to prozkoumejte. S pravomocí koho (čeho) se můžete zachovat? Až do jaké míry můžete prodloužit svůj život? Měli byste si uvědomit, že bytí není nezávislé – závisí na něčem. Když to prozkoumáte, dojdete k závěru, že vy, Absolutno, nezávisíte na tomto bytí.

Tazatel: Pokud je Átman Sat-čit-ánanda, co je pak Paramátman?

Maharadž: Sat-čit-ánanda se v pravý čas stane Paramátman. Sat-čit-ánanda je „jáství“ a je samo stavem blaženosti, stavem lásky, ale je to jen zakoušející stav; po dobu, co je zde vědomí, a vědomí je zde, dokud je dostupné tělo – je to časově omezený stav. Stav Sat-čit-ánanda musíte transcendovat.

Tazatel: Měl bych se stabilizovat v bytí, anebo bych měl plynout s myšlenkami?

Maharadž: Jestliže budete setrvávat v bytí, myšlenek bude méně a méně. Pokud se budete zaplétat do myšlenek, budou se znásobovat. Setrvávejte pouze ve svém bytí.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková