Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

26. července 1980 – To, co nevíte, je správný stav (z knihy Před vědomím)

17. 12. 2019 - Gabi

maharaj_audio2sm.jpgMaharadž: Veškeré toto konceptualizování a vyjadřování se zde odehrálo až po vyvstání základního konceptu, že jste. Jaká byla vaše pozice, než tento koncept vyvstal? Měl jste v tu dobu nějaké koncepty či potřeby?

26. července 1980

Tazatel: Přišel jsem za Maharadžem v naději, že mi snad pomůže ukončit mé hledání.

Maharadž: Můžete mi sdělit, co jste za dobu hledání pochopil?

Tazatel: Všechno jsou to koncepty, iluze.

Maharadž: Ano.

Tazatel: Nevěřím v různá zdlouhavá cvičení a procedury, vše jsem již vyzkoušel. Chci to ukončit.

Maharadž: Od nynějška vám musí být zcela jasná základní skutečnost, a to, že nejste toto tělo. Pracujete ve světě a myslíte si, že všechno konáte vy, ale ve skutečnosti se děje toto: životní síla, když se vyjádří v myšlenkách a slovech, se nazývá mysl, takže je to tato prána – mysl, životní síla – mysl, která je činným principem. Bytí, vědomí, je Bůh, který pozoruje konající životní sílu a mysl. Nijak se do toho nezaplétá; jen pozoruje. Příčinou vašeho neštěstí je to, že si myslíte, že jste to vy, kdo něco koná.

Tazatel: Uvědomuji si, že cokoliv řeknu, je koncept vycházející z mého vědomí.

Maharadž: To, že vy jste a svět je, jsou obojí koncepty. To musíte vědět.

Tazatel: Jak toto poznání pracuje? Míním tím: Vy mi řeknete nějaká slova a na to přijde pocit pochopení. Je to mentální proces? Je zde pořád schopnost pozorování toho všeho?

Maharadž: Mysl rozumí díky vědomí.

Tazatel: Tedy je vše spontánním děním?

Maharadž: Ano, to je pravda. Mysl interpretuje jakýkoliv koncept, základem je vědomí, na němž v danou chvíli koncept vyvstane.

Tazatel: Takže, čeho je ve skutečnosti třeba dosáhnout, pokud nemůžete změnit vědomí a ani ho dosáhnout slovy? Je zde neustále, i teď. Proč

jsme teda tady? Konání náleží mysli – to je jasné – pracuje to jako automat. Nyní tomu jasně rozumím. Chci odevzdat mysl vědomí. Chápete?

Maharadž: Veškeré toto konceptualizování a vyjadřování se zde odehrálo až po vyvstání základního konceptu, že jste. Jaká byla vaše pozice, než tento koncept vyvstal? Měl jste v tu dobu nějaké koncepty či potřeby?

Tazatel: Je to jako hluboký spánek?

Maharadž: Tento koncept, že to je podobné hlubokému spánku, není nesprávný, ale je to stále jen koncept, a základní stav je za všemi koncepty.

Tazatel: Co je nyní skutečnost?

Maharadž: I to, že jste bdělý, je v tuto chvíli samo o sobě konceptem. Nechte to padnout ke dnu.

Tazatel: Je to film.

Maharadž: Vraťte se zpět do zdroje: Jaký byl váš stav, než vyvstal koncept bytí, pocit „já jsem“?

Tazatel: Nevím.

Maharadž: To, co nevíte, je správný stav. Vše, co přichází po nabytí tohoto vědomí, je jako hromada soli – nepotřebné, vědomí je zbytečné. Tazatel: Takže to se vztahuje i na hledání a všechny aspekty s tím spojené?

Maharadž: Odhoďte každou myšlenku, každou zkušenost, vše, co se odehrává poté, co přišlo toto vědomí. Kromě tohoto odhození všeho jako nepotřebného zde není nic, co by mělo být vykonáno. Jen je třeba mít toto pevné pochopení, ve kterém jste stále více a více absorbován.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková