Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od ledna 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
  • Praha

Sraz:  v 18:00h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      

9.5. Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468, Fero 774130579

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

29. června 1980 – Vědomí je časově omezené, ale znalec vědomí je věčný (z knihy Před vědomím)

8. 10. 2019 - Gabi

nisargadatta_bidi.jpgMaharadž: Zatímco k vám hovořím a předávám vám poznání, cítím současně tak nesnesitelnou bolest, že kdyby byla ještě o trochu větší, možná bych zasténal. Může si dělat, co chce, mě se to ale nedotýká. Pokud jste nepoznali, co toto vědomí je, budete se obávat smrti; ale když skutečně pochopíte, co toto vědomí je, strach zmizí a spolu s tím odejde i myšlenka umírání. Toto vědomí je časově omezené, ale znalec vědomí je věčný, je to Absolutno.

29. června 1980

Maharadž: Jakýkoliv koncept, který o sobě máte, nemůže být pravdivý. „Jáství“ je primárním konceptem a musí být uspokojeno tím, že mu je dovoleno dělat si svou běžnou práci ve světě. Důležitou věcí je uvědomění si skutečnosti, že to je koncept.

Tazatel: Tento koncept se ve světě snaží neustále zaujímat nejvyšší postavení. Dokonce i dětem říkáme: „Musíš tu zkoušku udělat nejlépe ze všech.“ Je nesprávné prosazovat svou osobnost a individualitu vůči ostatním?

Maharadž: Nesprávné je to, že se považujete za omezeného na toto tělo a tvar. To poznání, které se vám snažím předat, náleží poznání „já jsem“ v každém z vás, jež je stejné. Pokud se pokoušíte uchopit toto poznání jako individualita, nikdy je nezískáte.

Tazatel: Pokud je „já jsem“ koncept a zmizí, jak člověk přijde na to, že tento koncept zmizel?

Maharadž: Toto „já jsem“ je koncept, který musí být pochopen, dokud je tento koncept zde. Jakmile splyne s původním stavem, kdo (nebo co) je zde, kdo to chce vědět? Iluzorní entita zanikla.

Tazatel: Jsem přesvědčen o tom, že toto „já jsem“ je koncept a že odejde, ale proč bych jej měl považovat za falešný?

Maharadž: Jak a kdy přišla právě tato myšlenka? Nepřišla snad jen jako pohyb v tomto samotném konceptu? Kdyby zde nebylo vědomí, nebyla by zde myšlenka. Vědomí je dočasný stav, který překryl úplný, ničím neomezený, neměnný a věčný stav. Je to dění, které se objevilo a zmizí. Tento psychosomatický svazek, který se narodil, bude během vymezeného období procházet stavy štěstí a utrpení. Pokud vím, že nejsem tím, kdo zakouší, ale znalcem, jak se mě to dotýká? Je to zcela jasné. Pouze pozoruji tělo, mysl a vědomí, smějící se či trpící. Během utrpení může tělo naříkat, tak ať naříká. Jestliže se raduje, tak se může smát. Vím, že je to dočasná věc, pokud chce odejít, nechte ho jít. Zatímco k vám hovořím a předávám vám poznání, cítím současně tak nesnesitelnou bolest, že kdyby byla ještě o trochu větší, možná bych zasténal. Může si dělat, co chce, mě se to ale nedotýká. Pokud jste nepoznali, co toto vědomí je, budete se obávat smrti; ale když skutečně pochopíte, co toto vědomí je, strach zmizí a spolu s tím odejde i myšlenka umírání. Toto vědomí je časově omezené, ale znalec vědomí je věčný, je to Absolutno.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková