Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od ledna 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
  • Praha

Sraz:  v 18:00h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      

9.5. Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468, Fero 774130579

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

8. května 1980 – Ať se světu přihodí cokoliv, mně se nepřihodí nic (z knihy Před vědomím)

17. 9. 2019 - Gabi

nisargadatta_nirupana2s.jpgMaharadž: Existuje mnoho takzvaných Džňáninů, ti však lační po světském poznání. Chápete, kam tím mířím? Prahnete po světském poznání. Máte vědomí a snažíte se všemu v tomto životě porozumět. Můžete ovládat vědomí? Dokážete si ho udržet napořád? Ne, kdykoliv může odejít, a vy nemáte žádnou pravomoc, na základě níž byste mohli říct: „Toto je moje vědomí, a já si jej udržím na tak a tak dlouho.“ Příliš milujete své přebývání ve světě a v tomto těle. Neradi byste odešli do stavu, který je za světem a tělem, před tím vším. Jste příliš okouzleni tímto stavem bytí.

8. května 1980

Maharadž: Poté, co vám je matkou sděleno, že jste chlapec či dívka, všechny vaše pozdější znalosti máte z doslechu. Váš primární kapitál je vědění „já jsem“, bdělý stav a hluboký spánek. Připomínejte si právě toto: opravdový žák je připraven vzdát se svého těla a dechu, aby toho dosáhl. Spočívejte ve slovech Gurua. Stabilizujte se pouze v „jáství“. Pět elementů a tři guny vytvářejí vaše tělo a bytí. Když spočíváte v Satguruovi, Satguru vám ukáže, že jste také svědkem svého bytí. Mějte víru v Satgurua, jste To. Satguru zůstal nedotčen a bez poskvrny. Ať je to cokoliv, je To tu věčně, ale my jsme přemoženi koncepty. Ve světě bytí se vědomí stará o každého červa, ptáka, lidského tvora, o všechny druhy. To je problém bytí. Každý druh ví, jak žít. Říká se, že mám nemoc. Poslali mě proto k nejrůznějším odborníkům, kteří mi předepsali určitou léčbu. Odmítl jsem ji, protože léčba je pro tělo a nezaručuje věčný život. Slib byl takový, že bych se na nějaký čas vyléčil. Mě takovéto sliby nezajímají. Stabilizoval jsem se ve Věčném a nezajímá mě tento druh života, toto břemeno. Rád bych se ho co nejdříve zbavil.

Tazatel: Jste Ochránce.

Maharadž: Nejsem ochránce, ochrana se děje sama, automaticky.

Tazatel: Jsou zde ti, kdo jsou hodni vaší ochrany; neměl byste aspoň kvůli nim poslechnout radu doktorů, a vyhovět jim?

Maharadž: Tímto způsobem nelze dosáhnout uspokojení. Aby získali spokojenost, měli by se obrátit dovnitř. Mě dost mrzí, že se snažíte dělat duchovno tímto světským způsobem. Dejme tomu, že se mi přihodí takzvaná smrt, co se ve skutečnosti stane? Je tu dějiště pěti elementů, já zde ale zůstanu navždy. Stabilizoval jsem se před tímto bytím a světem. Ať se světu přihodí cokoliv, mně se nepřihodí nic. Mysl, která přijala to, že jsem se narodil, je nyní mrtvá. Nemohu být poměřen zrozením či myslí. Existuje mnoho takzvaných Džňáninů, ti však lační po světském poznání. Chápete, kam tím mířím? Prahnete po světském poznání. Máte vědomí a snažíte se všemu v tomto životě porozumět. Můžete ovládat vědomí? Dokážete si ho udržet napořád? Ne, kdykoliv může odejít, a vy nemáte žádnou pravomoc, na základě níž byste mohli říct: „Toto je moje vědomí, a já si jej udržím na tak a tak dlouho.“ Příliš milujete své přebývání ve světě a v tomto těle. Neradi byste odešli do stavu, který je za světem a tělem, před tím vším. Jste příliš okouzleni tímto stavem bytí.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková