Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od ledna 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
  • Praha

Sraz:  v 18:00h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      

9.5. Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468, Fero 774130579

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

4. dubna 1980 – Pochopte falešné jako falešné (z knihy Před Vědomím)

23. 7. 2019 - Gabi

maharaj_nirupana_3.jpgMaharadž: Od chvíle, kdy jsem nalezl svůj skutečný trvalý stav, nemám už žádnou potřebu ničeho, pouze čekám, až to odejde. V tomto stavu naplněnosti už není žádná potřeba. Tento stav naplněnosti jsem začal mít poté, co jsem se setkal se svým Guruem. Kdybych jej nepotkal, tak bych žil a umřel jako člověk. Se svým Guruem jsem byl sotva dva a půl roku. Bydlel ode mne zhruba 200 km. Bombaj navštěvoval jednou za čtyři měsíce na patnáct dní; a toto je ovoce, které to přineslo. Slova, která mi předal, na mne velmi hluboce zapůsobila. Spočíval jsem pouze v jednom: slova mého Gurua jsou pravdivá, a on mi řekl: „Jsi Parabrahman.“

4. dubna 1980

Tazatel: Řekl by Maharadž něco o Guruově milosti?

Maharadž: Nejdůležitější je intenzita víry, kterou máte ke Guruovým slovům. Jakmile je zde přítomna tato víra, milost proudí automaticky. Víra v Gurua je založena na vašem vnitřním vědomí, na víře ve vaše pravé „Já“. Já se snažím nasměrovat lásku k bytí do vyšší úrovně. To, co trvá, je tato láska k „Já“, na jejímž základě byly postaveny chrámy. Toto Kristovo vědomí existuje; je to víra v člověka? Kristus byl jako člověk ukřižován, ale univerzální vědomí, které bylo jeho, žije v současnosti.

Tazatel: Existuje nějaký prostředek k očištění či pozdvižení této lásky?

Maharadž: Tím je vritty (mentální modifikace), jež je součástí procesu. Existuje mnoho různých možností, praktik atd. Dokonce i v každodenním životě máte jisté procedury; nejsou ony pudžou (uctíváním) tohoto vědomí?

Tazatel: Maharadž mluví o tom druhu lásky, která transcenduje vědomí samotné, není tomu tak?

Maharadž: Vánek vycházející z univerzálního vědomí je tím, co drží ostatní druhy lásky při životě. Většina lidí omezuje svou lásku na lásku k individualitě.

Tazatel: Jak se člověk rozšíří do této univerzální lásky?

Maharadž: Pochopte falešné jako falešné, to je vše, co můžete dělat. Nemůžete přeměnit jednu věc na druhou.

Tazatel: Ztrácí-li láska svůj objekt, neztrácí tím také svou vitalitu?

Maharadž: Kladete otázky z úrovně těla, nevracíte se zpět do svého stavu před tím, než začalo toto tělo existovat. Vy jste tu před tím, než vzniklo slovo „láska“. Musíte ustoupit Tam, kde jste byl před ztotožněním se s tímto tělem.

Od chvíle, kdy jsem nalezl svůj skutečný trvalý stav, nemám už žádnou potřebu ničeho, pouze čekám, až to odejde. V tomto stavu naplněnosti už není žádná potřeba. Tento stav naplněnosti jsem začal mít poté, co jsem se setkal se svým Guruem. Kdybych jej nepotkal, tak bych žil a umřel jako člověk. Se svým Guruem jsem byl sotva dva a půl roku. Bydlel ode mne zhruba 200 km. Bombaj navštěvoval jednou za čtyři měsíce na patnáct dní; a toto je ovoce, které to přineslo. Slova, která mi předal, na mne velmi hluboce zapůsobila. Spočíval jsem pouze v jednom: slova mého Gurua jsou pravdivá, a on mi řekl: „Jsi Parabrahman.“

Neměl jsem už žádné další pochybnosti ani otázky. Jakmile mi Guru sdělil to, co musel říct, nikdy jsem se už nestaral o jiné věci – chytl jsem se Jeho slov.
Vím přesně, jaké jsou současné poměry ve světě, jak je to všechno pomíjivé, a znám také věčný stav. Tento dočasný stav nemá pro mne žádný užitek. Nyní, když se vrátíte do své rodné země, přijedete s kvalifikací Džňánina. Povězte mi, jaký význam jste si spojili se slovem Džňánin?

Tazatel: Myslím, že někteří z Indů, kteří zde byli déle, jsou více kvalifikovaní, oni by o tom možná měli mluvit.
Maharadž: Mnoho dnešních Indů následuje Zápaďany, kteří po materiální stránce hodně vyrostli. Nezajímá je moc duchovno, rádi by Zápaďany následovali v oblasti vědy, rádi by vás imitovali. Knihu „Já jsem To“ čtou jen proto, že ji přeložil a doporučoval Maurice Frydman. Podobný dosah budou mít také knihy Jean Dunnové. Nejsem omezen žádnými znalostmi vztahujícími se k Bohu či duchovnu, protože jsem plně poznal, jaký je v podstatě dětský princip. Když poznáte tento nevědomý dětský princip, bytí, tak vás neúspěch čehokoliv v světských či duchovních záležitostech mine.

Z knihy Před vědomím
Překlad: Gabriela Adámková