Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od ledna 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
  • Praha

Sraz:  v 18:00h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      

9.5. Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468, Fero 774130579

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

86. Ponořte se hluboko do mysli, abyste se z ní dostali – (Nirupany)

11. 9. 2014 - Gabriela

nisargadatta_bidi.jpgZkušenost stavu bez mysli zde nebude, dokud se neutišíte. Realizací toho se i z hlupáka stává velký světec a lidé ho uctívají. Připoutali jste se k tomu, co je poznáno a tudíž přehlížíte znalce. On je před vědomím. Je odhalen opakováním Guru-mantry. Jakmile realizujete vědomí, poznáte, že jste mimo vědomí. Mysl je mája (iluze), mysl jsou myšlenky. Světský život (samsára), jenž je strastiplný pro běžné lidi, pravému oddanému slouží. Když je zde vědomí, je tu energie, která slouží hledajícímu. Tělo je potravou pro vědomí. Učiňte vědomí šťastným skrze neochvějnou oddanost a zcela jistě realizujete svou pravou přirozenost. Bude tu věčný klid.

Nirupana 86

Neděle, 7. ledna 1979

Co si myslíte o sobě, máte-li za to, že jste pochopili to, co zde bylo řečeno? Toto tělo je vytvořeno z pěti elementů. Slovo spojené s tělem je ve své podstatě prostorem. Pochopíte-li to, vaše (pocity) trápení a štěstí skončí. Každý zvyk ale umírá těžce a se zvykem tělesného vědomí je to obdobné. Jakmile je zanechán, práce je u konce.

Scenérie vyvstává a poté zaniká. Nic nepřetrvá, a tudíž je to nazýváno mája (iluze). Vaše vědomí je plamen, který závisí na potravě. Lze jej přirovnat k hořící vonné tyčince. Plamen je odvislý na přísadách. Tyčinka přestane hořet, jakmile dojdou přísady. Oheň uhasne. Jde do nebe nebo pekla? Váš současný stav je kvůli tělesnému vědomí. To je nutno pochopit. Vše, co k vám přichází, je skrze pět elementů a (nakonec) splyne s pěti elementy.

Je možné, aby tu byly dotazy, jestliže jste mimo tělo a mysl? Náleží myšlenky vám nebo vaší mysli? Nejsou to ´vaše´ myšlenky. Když se s někým hádáte, není to snad mysl, která se hádá? Neztotožňujete-li se s hádkou mysli, znamená to, že k hádce nikdy nedošlo.

Brahman realizuje Brahman, člověk nemůže realizovat Brahman. Jakmile se sjednotíte s Brahman, nebudete schopni mluvit. K tomu je zapotřebí alespoň nějaká dualita. Tato oddělenost je myslí a jejími modifikacemi. Osoba chycená ve víru se udusí a utopí. Ten, kdo se ponoří na samé dno víru, se z něj dostane. Jsme lapeni ve víru těla a mysli. Ponořte se hluboko do mysli, abyste se z ní dostali.

Všechna přirovnání a klasifikace jsou utvrzování mysli. Náleží pěti elementům. Pravda je za jakýmkoliv přirovnáním. Nejprve přichází mája neboli sebe-láska. Z ní je vytvořen svět se svými pěti elementy. Pak jsme schopni říci ´my jsme´. Pravda je mimo to vše. Vědomí je vytvořeno spontánně. Ne proto, aby se ztotožnilo s danou osobou. Potřebuje podporu těla. Vědomí je sebe-láskou. Je nepatrné jako atom, a přesto se stalo rozsáhlé jako vesmír. Svět vyvstává spolu s vědomím. Jen zřídka kdo přemýšlí nad tím, jak se objevilo vědomí. Opravdový hledající nahlíží skrze svůj pocit bytí.

Zkušenost stavu bez mysli zde nebude, dokud se neutišíte. Realizací toho se i z hlupáka stává velký světec a lidé ho uctívají. Připoutali jste se k tomu, co je poznáno a tudíž přehlížíte znalce. On je před vědomím. Je odhalen opakováním Guru-mantry. Jakmile realizujete vědomí, poznáte, že jste mimo vědomí. Mysl je mája (iluze), mysl jsou myšlenky. Světský život (samsára), jenž je strastiplný pro běžné lidi, pravému oddanému slouží. Když je zde vědomí, je tu energie, která slouží hledajícímu. Tělo je potravou pro vědomí. Učiňte vědomí šťastným skrze neochvějnou oddanost a zcela jistě realizujete svou pravou přirozenost. Bude tu věčný klid.

Vaše obavy vás obtěžují. Chcete-li tomu učinit konec, uctívejte své vědomí. Ono zapadá ve stejném bodě, z něhož vychází. Když opakujete ´Guru, Guru´, guruovství uvnitř vás bude potěšeno a odhalí sebe samo.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková