Zpívání bhadžanů v Praze - do září 2019

  • od října 2019 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
    Místo konání:  Klub MalýVelký strom,
  • Praha - Dobrovskeho 16, Praha 7,

    zast. tramvaje Letenské naměstí

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2019      
       

17.12. Klub MalýVelký strom

     

31.12. Klub MalýVelký strom

     

14.1. Klub MalýVelký strom

     

28.1. Klub MalýVelký strom 

     

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanechNová kniha:

obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

75. Ustupte dozadu; poté se stane to, co je viděno a cítěno, prázdné – (Nirupany)

5. 6. 2014 - Gabriela

maharaj_nirupana7.jpgProč prahnete po věcech, které by vám měly zajistit blaho ve světě? To je bláznovství. Zůstane snad s vámi něco v tomto světě napořád? Nehledejte chyby na žádné individualitě. Vše, co se děje, se odehrává v důsledku přirozenosti času. Individualita je bezmocná. Jak míjí čas, pořád se mění. Tuto situaci nemůžete změnit.

Nirupana 75

Sobota, 18. listopadu 1978

Jste před jakoukoliv myšlenkou, kterou nabydete. Vždy si toho buďte vědomi. Jste před každou zkušeností, kterou máte. Jakmile ustoupíte dozadu, to, co je viděno a cítěno, se stane prázdné. Zkušenost ´já jsem´ není zkušeností individuality. Je projeveným principem, který nelze změnit. V případě individuality může dojít k nějaké nápravě, ale je to možné v případě universálnosti (tj. celého projevu)? Zkušenost ´já jsem´ odejde stejně tak, jako přišla.

Vím, že zkušenost ´já jsem´ se mnou nebyla. Také vím, že tato zkušenost odejde. Nejsem Tím, co odejde. Bůh (vědomí) nemůže zůstat v mé společnosti věčně.

Proč prahnete po věcech, které by vám měly zajistit blaho ve světě? To je bláznovství. Zůstane snad s vámi něco v tomto světě napořád? Nehledejte chyby na žádné individualitě. Vše, co se děje, se odehrává v důsledku přirozenosti času. Individualita je bezmocná. Jak míjí čas, pořád se mění. Tuto situaci nemůžete změnit.

Zkušenost, kterou jsem podstoupil, je přístupná všem. Moje totožnost není založena na představě kohokoliv. Existuje přirozeně.

podstatou mysli je přemýšlení. Nelze to zastavit. Ve skutečnosti je tomu tak kvůli práně. Říkáte, že mysl je zde díky nahromaděným dojmům. Nicméně, ve skutečnosti je mysl tokem prány. Řeč (slovo) je vytvořena skrze pránu. Prána značí pohyb; je životní silou (čajtanja). Mysl je tokem řeči. Nesmí být akceptována. Probuzení kundalíni skrze šest čaker je činností prány. Kdo jste vy v rámci tohoto všeho? Je zde něco, co si můžete nárokovat za své vlastní právo?

Je tu potřeba přemýšlet, když už zde není žádná individualita? Dnes jste stejní, jako jste byli před svým zrozením. Láska, kterou mají všichni jakožto ´já jsem´ je stejná jako primární iluze – původní koncept.

Zrození je nejhorší svázaností. Spolykal jsem tento samotný uzel zrození. S božským pochopením vše odejde.

 

 

Radžádirádž Satgurunáth Šrí Nisargadatta Maharádž kí Džej!

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková