Zpívání bhadžanů v Praze v klubu "Malý velký strom" - od října 2018 do dubna 2019

Úterý: 16.4. 2019 od 18.30 do 20.30 (sraz před budovou, poté jsme uvnitř klubu, v případě pozdního příchodu volejte)
Adresa: Dobrovskeho 16, Praha 7, (zast. tramvaje Letenské naměstí)

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2018    2019
2.10.      8.1. 
16.10.      22.1. 
13.11.      5.2. 
27.11.      18.2 
18.12.      5.3. 
31.12.      19.3. 
      2.4.
      16.4. 
      30.4. 

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanech


 

Šrí Nisargadatta Maharádž:

V nakladatelství Dybbuk právě vychází nová kniha rozhovorů se Šrí Nisargadatta Maharadžem „Nic je vše“. Kniha je k dostání ve většině knihkupectví anebo je možné ji koupit online: https://www.kosmas.cz/knihy/222738/nic-je-vse/. (Brzy bude možné zakoupit i elektronickou verzi.)

Více informací v sekci Tištěné knihy.


Šrí Siddharaméšvar Maharádž:

V nakladatelství Argo vyšel nový překlad knihy Šrí Siddharáméšvara Mahárádže: Klíč k poznání Já. Součástí tohoto vydání je také překlad kratšího díla s názvem Zlatý den. Kniha je k dostání ve většině knihkupectví anebo je možné ji koupit online: http://www.kosmas.cz/knihy/214128/klic-k-poznani-ja/

"Jestliže chceme vyšroubovat šroub, musíme s ním točit na opačnou stranu. Jestliže mysl vedenou intelektem nasměrujeme k Já, bude pohlcena Já."

Více informací v sekci Tištěné knihy

Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Kethwadi 10th Lane - Byt Šrí Nisargadatta Maharadže v ulici Ketwadi ve čtvrti Girgaum, Bombaj

Ketwadi line 10 je jednou z nejchudších ulic ve čtvrti Girgaum. Maharadže zde navštěvovali duchovně hledající z celého světa. Jedním z jeho sousedů byl mladík, který poslouchal nahlas rockovou hudbu. Posluchači Maharadžových promluv si proto stěžovali na hluk, ale Maharadž jim odvětil otázkou: "Vy slyšíte nějakou hudbu? Já nic neslyším. Nejspíš se nesoustředíte na diskuzi o učení."

Maharadž žil v místnosti ve zvýšeném přízemí (viz foto vlevo nahoře s otevřeným oknem) a jeho příbuzní bydleli dole v přízemí, kde měl též Maharadž obchůdek s tabákovými výrobky. O tom, jak byl oproštěn od rodinných a majetkových poměrů, dosvědčuje následující příběh: V přízemí vznikla hádka rodinných příslušníků ohledně peněz. Maharadž tam tehdy poslal Vanaju, jednu ze svých nejbližších oddaných, které se to nelíbilo. Poté, co si s nimi vyříkala své výtky, přišla za Maharadžem nahoru plná emocí. Maharadž jen suše konstatoval: "Co z toho děláš, vždyť to neexistuje (je to neskutečné)."

V pozdních letech mu jeho žáci nabídli možnost přestěhovat se do nového domu s větším prostorem, avšak Maharadž to odmítl se slovy: "Tato místnost je dostatečně velká pro návštěvu jen těch málo opravdově hledajích adeptů, kteří hledají konečné poznání." Maharadž zde žil do sklonku svého života, dokonce i když byl téměř neschopen pohybu, došel si naproti přes ulici do místních záchodků (viz fotky uprostřed) na toaletu. Odmítal vnější pomoc. Dne 21. září 1981 zde Maharadž v přítomnosti nejbližších opustil tělo.

V současnosti je byt Šrí Nisargadatta Maharadže v ulici Ketwadi 10 obýván jeho vzdálenými příbuznými a žáci Maharadže ho mohou jen v krátkosti navštívit