Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Kethwadi 10th Lane - Byt Šrí Nisargadatta Maharadže v ulici Ketwadi ve čtvrti Girgaum, Bombaj

Ketwadi line 10 je jednou z nejchudších ulic ve čtvrti Girgaum. Maharadže zde navštěvovali duchovně hledající z celého světa. Jedním z jeho sousedů byl mladík, který poslouchal nahlas rockovou hudbu. Posluchači Maharadžových promluv si proto stěžovali na hluk, ale Maharadž jim odvětil otázkou: "Vy slyšíte nějakou hudbu? Já nic neslyším. Nejspíš se nesoustředíte na diskuzi o učení."

Maharadž žil v místnosti ve zvýšeném přízemí (viz foto vlevo nahoře s otevřeným oknem) a jeho příbuzní bydleli dole v přízemí, kde měl též Maharadž obchůdek s tabákovými výrobky. O tom, jak byl oproštěn od rodinných a majetkových poměrů, dosvědčuje následující příběh: V přízemí vznikla hádka rodinných příslušníků ohledně peněz. Maharadž tam tehdy poslal Vanaju, jednu ze svých nejbližších oddaných, které se to nelíbilo. Poté, co si s nimi vyříkala své výtky, přišla za Maharadžem nahoru plná emocí. Maharadž jen suše konstatoval: "Co z toho děláš, vždyť to neexistuje (je to neskutečné)."

V pozdních letech mu jeho žáci nabídli možnost přestěhovat se do nového domu s větším prostorem, avšak Maharadž to odmítl se slovy: "Tato místnost je dostatečně velká pro návštěvu jen těch málo opravdově hledajích adeptů, kteří hledají konečné poznání." Maharadž zde žil do sklonku svého života, dokonce i když byl téměř neschopen pohybu, došel si naproti přes ulici do místních záchodků (viz fotky uprostřed) na toaletu. Odmítal vnější pomoc. Dne 21. září 1981 zde Maharadž v přítomnosti nejbližších opustil tělo.

V současnosti je byt Šrí Nisargadatta Maharadže v ulici Ketwadi 10 obýván jeho vzdálenými příbuznými a žáci Maharadže ho mohou jen v krátkosti navštívit

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.