Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Nenarodili jste se vědomě

7. 9. 2023 - advaita

Maharadž: Má Absolutní podstata je Brahman. To, co zůstane po odfiltrování všeho ostatního, je ryzí kvalita sattva, jež je láskou Já. Je to bezforemný Išvara Bhagaván. Když si pocit bytí zvykne meditovat sám na sebe, září vivéka. Světlo džňány se jasně rozzáří a vy realizujete, že váš Guru a Bůh jsou vaše vlastní Já. Základní sklony radžasu a tamasu však převládají a brání sattvě v záři.

Nenarodili jste se vědomě

Má Absolutní podstata je Brahman. To, co zůstane po odfiltrování všeho ostatního, je ryzí kvalita sattva, jež je láskou Já. Je to bezforemný Išvara Bhagaván. Když si pocit bytí zvykne meditovat sám na sebe, září vivéka. Světlo džňány se jasně rozzáří a vy realizujete, že váš Guru a Bůh jsou vaše vlastní Já. Základní sklony radžasu a tamasu však převládají a brání sattvě v záři.

Když se tři guny člověka spojí v jediné nerozdělené vědomí neboli neduální uvědomění, je to stav Vidžňány, stav před vědomím sebe. Jakmile ve vás převládá kvalita sattva, ztrácíte zájem o světské a smyslové požitky. Tento nezájem o smyslové objekty je pravé odříkání.

Nenarodili jste se vědomě nebo se souhlasem. Proč tedy přijímat rodný list za svůj? K vašemu zrození došlo nečekaně. Rovněž tak nelze předpovědět, kdy pro vás tato zkušenost lidského zrození skončí. Lidská zkušenost je proto dočasná. Analyzujte a zhodnoťte skutečnost této zkušenosti a zjistěte, zda k zrození vůbec došlo. Musíte se těšit, že jste s vědomím. Takový oddaný je známý jako Radharaman. Slovo Rada představuje sattvu neboli potravinovou hmotu a Raman je ten, kdo se těší z toho, že je s vědomím.

Ten, kdo tiše přebývá ve své vnitřní nebeské blaženosti, nepotřebuje toužit po bezvýznamných, ubohých či vypůjčených radovánkách světského života. Jakmile vaše vědomí splyne samo se sebou, je to skutečné nivrutti neboli zřeknutí se a samádhi není ničím jiným než vzpomínkou na rozpuštění se v sattva guně. Potom si nejste vědomi své oddělené existence.

Přednáška Šrí Nisargadatta Maharadže

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.