Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

11. listopadu 1980 – Ať jste kdekoliv, buďte upřímný a oddaný pouze svému vlastnímu bytí

16. 6. 2020 - advaita

maharaj_nirupana7.jpgMaharadž: Potom, co jste si vyslechl má drsná slova, už zítra možná nepřijdete, to nevadí. Já opakuji znovu a znovu, že můžete obcházet svět kolem dokola, ale nikdo vám poznání nedá. Sestupte ke svému vlastnímu „Já“. Odevzdejte se svému vlastnímu bytí a to samo vám poskytne veškeré poznání pro vás nezbytné – nikdo jiný to neudělá. Vy se ale nedotazujete, nepátráte po tom, jen slepě následujete duchovní rituály.

11. listopadu 1980

Maharadž: Všude kolem je spousta Mudrců a Světců, ale stále touží být, rádi by ve svém bytí pořád pokračovali. Jak dlouho bych měl prodlužovat tento stav bdění a hlubokého spánku? Dokud pokračuje tento cyklus, bude tu přetrvávat i vědění. Setkali jste se s někým, kdo byl tímto bdělým stavem a hlubokým spánkem unaven? V bdělém stavu vykonáváte řadu činností, a když jste unaveni, upadáte do spánku. Jaká je výhoda tohoto nepřetržitého koloběhu?

Tazatel: Málokdo ocení dovednost Boha. Co je tou dovedností?

Maharadž: Kde je ten Bůh? Pokud se chcete ptát na nějaké dovednosti, zeptejte se na dovednosti svých rodičů. Vytvořil jste Boha, protože od někoho chcete něco vyžebrat, a to je právě tím, co označujete jako duchovno.

Tazatel: Já ale nevěřím na tento druh Boha. Já věřím, že Bůh je dotek „jáství“, jak říká Maharadž.

Maharadž: Pokud jste opravdu pochopil a strávil to, co jsem řekl, tak byste sem na toto místo nevkročil.

Tazatel: Kdybych pochopil to, co jste říkal, neměl bych potřebu sem opět přijít – to je vše v pořádku – ale dovolte mi se zeptat, na základě faktů, je to jako...

Maharadž: Co myslíte tím, na základě faktů?

Tazatel: Co bych měl dělat, abych to pochopil?

Maharadž: Dělejte to, co dělat nemůžete. Tento svět máji byl vytvořen pouze z konceptů. Nemůžu obviňovat svět, že mi přináší bolest; celá příčina bolesti je toto vědění „já jsem“. Byla tu nějaká bolest či radost za nepřítomnosti tohoto vědění? Pokud se chcete setkat s Bohem, ponořte se hluboko do svého „Já“; to je jediná pokladnice všeho.

Tazatel: Jak se přihodí stav spánku?

Maharadž: V hlubokém spánku je zdánlivý bdělý stav, ve kterém se „jáství“ samo cítí probuzeno a vytváří snový svět. Víte moc dobře, jak jste vkročil do tohoto maléru. Dotazujte se na to a zůstaňte tiše.

Potom, co jste si vyslechl má drsná slova, už zítra možná nepřijdete, to nevadí. Já opakuji znovu a znovu, že můžete obcházet svět kolem dokola, ale nikdo vám poznání nedá. Sestupte ke svému vlastnímu „Já“. Odevzdejte se svému vlastnímu bytí a to samo vám poskytne veškeré poznání pro vás nezbytné – nikdo jiný to neudělá. Vy se ale nedotazujete, nepátráte po tom, jen slepě následujete duchovní rituály. Ať jste kdekoliv, buďte upřímný a oddaný pouze svému vlastnímu bytí.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.