Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

45. Vaše vědomí prošlo milióny inkarnacemi (Nirupany)

17. 11. 2016 - Aleš

Slova Gurua jsou tato: „Vy jste jemné vědomí, které se stalo světem.“ Svět může být poznán jedině, když tu je poznání podstaty bytí (´já jsem´). Toto (poznání) se označuje rovněž jako Brahman. Já/Parabrahman je nesmrtelné. Je to věčný Klid, oceán blaženého klidu. Bez tohoto poznání tu není ani den, ani noc. Toto poznání vás neopomíjí ani když jste sevřeni v tělesném vědomí. Ten, kdo realizuje své Já, se stává Brahman. Jeho slova povznášejí lidstvo.

 Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Nirupana 45

 

Čtvrtek, 20. července 1978

Když se usadíte v slovech Gurua, zrození a smrt skončí. Vaše vědomí je Guru. Jestliže se ztotožňujete s Guruem, poznáte, že tu není žádná iluze, ale že projevené Brahman prostupuje vším. Slova Gurua jsou: „Vy jste bez tělesné formy, bez karmy, bez zrození a smrti.“ Uvědomíte si, že mája nepřináší utrpení, namísto toho slouží duchovnímu úsilí. Když se sžijete se slovy Gurua, sebe-zářné poznání bude poslouchat skrze vaše uši. Je to dokonalost/ideál Gurua. Toto sžití vytvoří poznání Já a pochopení máji. Neustále s tímto poznáním žijte. Hluboký spánek potom bude jediným přerušením. Láska Já v těle je sebe-zářná. Všechna jména náleží lásce Já. Měli byste meditovat. Nicméně vědomí samotné je tím, kdo medituje, a je rovněž posluchačem. Meditujte s láskou a oddaností. Potom toto vše pochopíte prostřednictvím svého vědomí, které je výtažkem potravinového těla se svou sladkou vůní (pocit bytí). Toto vědomí je tím nejdůležitějším. Je tu někdo, kdo nemiluje svůj pocit bytí – pocit ´já jsem´? Kdo bude bez vědomí schopný praktikovat oddanost? Ve své podstatě jsme vědomím, láskou a radostí. Odevzdejte se tomuto vědomí bez duality. Vy a ten, kdo se odevzdává, jsou to samé. Vždy zářící vědomí svítí jako slunce vaší vlastní pravé přirozenosti. Kal tělesného vědomí bude odstraněn poté, kdy je toto správně pochopeno.

Ne-duální oddanost je oddanost našemu vlastnímu Já. Věnujte pozornost Tomu, kdo je neustále s vámi. Musí se to stát posedlostí. Vaše vědomí prošlo skrze milióny inkarnací. Ono zná svou velikost, jakou ji dává Guru. Je znalcem času. Je to vaše pravá přirozenost. Velcí světci se díky uctívání vědomí stali významnými.

Slova Gurua jsou tato: „Vy jste jemné vědomí, které se stalo světem.“ Svět může být poznán jedině, když tu je poznání podstaty bytí (´já jsem´). Toto (poznání) se označuje rovněž jako Brahman. Já/Parabrahman je nesmrtelné. Je to věčný Klid, oceán blaženého klidu. Bez tohoto poznání tu není ani den, ani noc. Toto poznání vás neopomíjí ani když jste sevřeni v tělesném vědomí. Ten, kdo realizuje své Já, se stává Brahman. Jeho slova povznášejí lidstvo.

Vaše vědomí je dokonalost/idol Gurua. Je to láska vaší vlastní lásky. Zamilovali jste si mnoho věcí. Milujete toho, kdo vás motivuje milovat? Staňte se hodni víry vědomí. Tato víra vám zajistí vše potřebné.

Ten, kdo zná pránu, nemůže být viděn jako objekt. Prána je vždy bdící, dokonce i v hlubokém spánku. Ten, kdo ví, že všechny světské záležitosti jsou neskutečné, je nezničitelný. Nezapomeňte na to.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.