Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Audio 48/3 – Největším smyslem života je realizovat „Já“

23. 2. 2016 - Aleš a Gabriela

Nejvyšší je to, co je věčné a pravdivé. Odtud se objeví vědomí. I svět vyvstává z vašeho vědomí. Vaše vědomí je otcem i matkou světa. Kdo pozoruje to, kde nebylo nic, včetně vědomí? Toto vědomí se nazývá Bůh neboli Išwara – tomu se říká projevené Brahman, nikoli však Sadguru. Vaše pravá forma je Sadguru. Pozorujete obrovské vědomí, poté následuje vesmír. Nejprve pozorujete vědomí, pak svět a odehrávající se činnosti v něm. Zná ale vědomí vás – Absolutno? Musíte rozjímat a rozlišovat.

Audio 48/3

Možná čtete duchovní knihy, avšak vypátrejte, jak se vztahují na vás. Nesnažte se dobré kvality napodobovat. Lidé se snaží změnit sebe sama tím, že provádí doporučenou praxi. Vyhněte se tomu. Vždy si pamatujte, že vědomí přichází jako první a pak následuje vše, co je poznáno.

Nejvyšší je to, co je věčné a pravdivé. Odtud se objeví vědomí. I svět vyvstává z vašeho vědomí. Vaše vědomí je otcem i matkou světa. Kdo pozoruje to, kde nebylo nic, včetně vědomí? Toto vědomí se nazývá Bůh neboli Išwara – tomu se říká projevené Brahman, nikoli však Sadguru. Vaše pravá forma je Sadguru.

Pozorujete obrovské vědomí, poté následuje vesmír. Nejprve pozorujete vědomí, pak svět a odehrávající se činnosti v něm. Zná ale vědomí vás – Absolutno? Musíte rozjímat a rozlišovat. Duchovní knihy pomáhají v kontrole vašeho duchovního vývoje. V neustálé změně není skutečnost možná. Je tu pouze klam.

I ocenění mrtvého konta (nevyužitých financí) potřebuje časté opravy. Samo fungující vědomí je podvodník. Jak lze tedy očekávat, že spatříte ve světských záležitostech celistvost a úplnost? Nikoho z toho ale neobviňujte. Opravdový hledající nikoho neviní.

Problém spočívá ve změnách ve vědomí. Měnlivá přirozenost plodí obtíže. Není skutečná, žádná individualita nemůže být zodpovědná za podvádění. Lidé na duchovní cestě spatřují během meditací mnohé vize. Je viděna zářící zlatá hora. Potom následují vize toho nejhoršího. Jsou to zkušenosti hatha jogínů. Stručně řečeno, všechny zkušenosti jsou klamné. To, za co se považujete, je samo klamem. Žádná totožnost nezůstane stejná. To si pamatujte.

Řádné pochopení faktů vás osvobodí od očekávání a utrpení. Nemůžete si věci ponechat neměnně. Věci se rychle mění a to má za následek frustraci. Projevené Brahman má nekonečný počet variací a vyjádření. Avšak neprojevené Brahman nemá žádné atributy. Projevené Brahman můžete dobrovolně (záměrně) poznat/spatřit, ale neprojevené je poznáno/spatřeno bez vidění. Největším smyslem života je realizovat „Já“.

Máme dvě formy – první je iluzorní a druhá skutečná a věčná. Vaše iluzorní forma má nespočet vyjádření a vaše skutečná forma je dokonce bez stavů bdění a spánku. První je podvodná a druhá plná pravdy. Mohli jste mít dobré zaměstnání, vysoký post, dobrý plat, auto, řidiče. To bylo před nějakým časem. Co jste ale nyní?

Co jsem věčně? Pomoc je nejistá. Někdy musí být žíznivé osobě podána voda brčkem přímo do krku. To, co jsem nyní, se může v budoucnu kdykoliv změnit. Zapamatujte si, že žádná z vašich forem nezůstane stejná. Váš pravý věčný stav není vědomí, ani ne-vědomí. Váš pravý věčný stav je před vědomím. V oblasti vědomí je vše iluzorní a dočasné (jako něco vypůjčené). Bez ohledu na váš boj, stejně zde není pro nikoho žádná spokojenost. Naše pravé „Já“ je plné blaženosti a věčné, na nikom a ničem nezávislé.

Konec audia 48.

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Překlad Aleš a Gabriela

Další přepisy audio nahrávek Šrí Nisargadatta Maharadže jsou v "Textech na pokračování"

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.