Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

6. Láska ke slovům tu je tak dlouho, dokud tu je nevědomost (Nirupany)

10. 12. 2015 - Aleš

Jakmile obdržíte poznání svého vědomí, jste osvobozeni. Jestliže nejste tělo, jak pak budete jednat, a s kým? To je neotřesitelný, neměnný stav. Jakmile sami pochopíte, že jste podstatou světla, skončilo s tím další přicházení a odcházení. Jste podstatou sebe-zářného světla, díky němuž můžete spatřovat věci. Přesto si o sobě myslíte: „Já jsem takový a onaký, s tělesnou totožností“, a pevně tomu věříte. Když tělo zahyne, prána/vitální dechodejde. Nikdo neřekne, že je prána mrtvá. Je-li prána čirá, mysl a intelekt jsou též čiré. Můžete zakoušet utrpení, je-li prána potěšená? Síla prány je totožná se silou života, tedy vitální silou. Síla prány je stejná jako primární iluze – to je to samé jako síla Brahman. Pokud se někdo stane slavným, pak je to jedině díky síle prány.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Nirupana 6

Čtvrtek, 5. ledna 1978

Myšlenky přicházejí a odcházejí tam, odkud přišly. Přetrvávají, pokud je třeba. Džňánin nemá ani potřebu sebe sama. Jak to funguje v rodině Džňánina? To, co vyživuje dítě během jeho prvních devíti měsíců v děloze, se rovněž stará o Džňánina. Jak je o dítě postaráno a jak je chráněno do té doby, než si samo uvědomí, že má tělo? Odpovědí je, že universální vědomí, kterým je, dělá vše potřebné. I kdybyste žili tisíc let, vaše totožnost s tělem neodejde. Jak může To Jediné, které je světlem a ryzí existencí, být tělem? Prožívání čirého pocitu bytí, aniž byste vyslovili jediné slovo, je pravým poznáním. Tělo je utvořené z pěti elementů. Jeho podstatou je vědomí, které přebývá v těle. Poznejte s jistotou, že nejste tělem. Jste bez formy; jste ve své podstatě světlem. Díky svému vlastnímu světlu dokážete vnímat světlo a temnotu. Óm symbolizuje vibraci výdechu, ujištění vašeho pocitu bytí. Jakmile obdržíte poznání svého vědomí, jste osvobozeni. Jestliže nejste tělo, jak pak budete jednat, a s kým? To je neotřesitelný, neměnný stav. Jakmile sami pochopíte, že jste podstatou světla, skončilo s tím další přicházení a odcházení. Jste podstatou sebe-zářného světla, díky němuž můžete spatřovat věci. Přesto si o sobě myslíte: „Já jsem takový a onaký, s tělesnou totožností“, a pevně tomu věříte. Když tělo zahyne, prána/vitální dechodejde. Nikdo neřekne, že je prána mrtvá. Je-li prána čirá, mysl a intelekt jsou též čiré. Můžete zakoušet utrpení, je-li prána potěšená? Síla prány je totožná se silou života, tedy vitální silou. Síla prány je stejná jako primární iluze – to je to samé jako síla Brahman. Pokud se někdo stane slavným, pak je to jedině díky síle prány. Láska ke slovům tu je tak dlouho, dokud tu je nevědomost. Po dosažení poznání nemají slova využití. Po realizaci je pocit ´já jsem´ stále zde, ale postoj mysli je zcela změněn.

Pokračujte v opakování mantry a podržte si její význam v mysli. Přemýšlejte o tom, kdo by měl uctívat koho a proč? Jestliže chcete Guruovu milost, přijměte slova Gurua za zákon.

 

 

 

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Aleš Adámek

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.