Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Audio 43/4 – Vše, co si držíte, jednoho dne zmizí

17. 11. 2015 - Aleš a Gabriela

Změna je samotnou podstatou vědomí a i kdybychom žili tisíce let, stejně nic nezůstane. Žádný světec nemůže zastavit cyklus tvoření, zachování a zničení. Lidé postavili chrámy zasvěcené Šivovi, Rámovi a Krišnovi. Tito všichni byli světci, znalci pravdy. Zastavili však cyklus tvoření, zachování a zničení? Mohli jej pouze dočasně zlepšit. I když zde velcí světci, kteří žili kdysi, nyní nejsou, vědí v tuto chvíli, že kdysi předtím existovali? Jestliže o tom nemají ponětí, ani vy jej mít nebudete. Vy jste také Brahman. Jste Brahman neustále, ať už to realizujete, či nikoli.

Audio promluva 43 – čtvrtá část

Šrí Nisargadatta Maharadž

Vše začalo náhlým „telefonátem“ (informací), že vy existujete. Milujete své vědomí vy anebo miluje ono vás? Vše je nic než vědomí, milujete jej od momentu jeho objevení. Potřebovali jste něco před vědomím? Zde nenasloucháte běžným, standardním duchovním promluvám. I přesto, co si zde vyslechnete, vykonávejte své obvyklé činnosti s plným zaujetím; očekáváte však, že budou pokračovat do nekonečna? Možná nechápete to, co říkám. Jaký budete vy a váš svět, jestliže zde nebude vaše vědomí? Co se pak stane se všemi vašimi zásluhami, dosaženími a majetkem? Zamysleli jste se nad tím někdy?

Máte-li pravé poznání o svém „Já“, budete mimo iluzi. Pak realizujete, že všechny vaše světské aktivity neměly větší hodnotu než voda na splachování záchodu. Světci správně upozorňují na důležitost vašich činností. Vy je (ale) vykonáváte, jakoby jste byli věční. Nic nepřetrvá. To je to, na co poukazujeme. Vše, co si držíte, jednoho dne zmizí. Po 55 letech jsem navštívil svou rodnou vesnici v Kandalgaonu, abych se podíval, jaká je nyní. Viděl jsem dům, ve kterém jsem žil. Je zcela rozpadlý. Pídil jsem se po velkém stromu, který tam kdysi byl. Bylo mi řečeno, že byl prodán za 300 rupií a pokácen.

Co z tohoto všeho získáte? Všude je to stejné. Je to příběh změny. Ničeho jiného, jen změny. Změna je samotnou podstatou vědomí a i kdybychom žili tisíce let, stejně nic nezůstane. Žádný světec nemůže zastavit cyklus tvoření, zachování a zničení. Lidé postavili chrámy zasvěcené Šivovi, Rámovi a Krišnovi. Tito všichni byli světci, znalci pravdy. Zastavili však cyklus tvoření, zachování a zničení? Mohli jej pouze dočasně zlepšit. I když zde velcí světci, kteří žili kdysi, nyní nejsou, vědí v tuto chvíli, že kdysi předtím existovali? Jestliže o tom nemají ponětí, ani vy jej mít nebudete. Vy jste také Brahman. Jste Brahman neustále, ať už to realizujete, či nikoli. Pokud strávíte svůj čas pouze v nevědomosti, víme, co se vám v budoucnu stane. Pouze když budete nespokojení se svým životem, jste vítáni poznat „Já“. Světec vám řekne, co jste. Ve svém životě ve světě však pokračujte. Neříkáme vám, abyste zpívali bhadžany a všeho dalšího zanechali. Dělání něčeho nebo nedělání, ani na jednom nezáleží. Poznejte fakta a pokračujte ve svém životě ve světě. Můžete dělat cokoliv, hodnota toho bude srovnatelná s vodou na splachování záchodu.

Konec čtvrté části.

Pokračování.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Překlad Aleš a Gabriela

Další přepisy audio nahrávek Šrí Nisargadatta Maharadže jsou v "Textech na pokračování"

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.