Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

130. Meditovat na vědomí můžete jen milostí Gurua – (Nirupany)

20. 8. 2015 - Gabriela

maharaj_nirupana_12s.jpgPoznání nemá žádnou formu. Dobré a špatné zkušenosti přicházející s formou přestanou existovat, jakmile pochopíte, že jste bezforemní. Dokud máte plány a sny, nemáte čas na meditaci na svou pravou přirozenost. Dualita bude pokračovat. Člověk musí snášet to, co z těchto plánů vzejde. Proto nevytvářejte žádné projekce. Těžce bojujete s veškerou svou inteligencí, přesto zůstávají vaše potřeby nenaplněné. Jestliže realizujete Já, bude o ně postaráno. Budete přesvědčeni, že tělo není vaše pravá přirozenost. Pochopíte, jak bylo vytvořeno pět elementů a jak bylo zformováno tělo. Věci se dějí samy o sobě, ale jsou přijímány skrze intelekt. Zatímco tomuto nasloucháte, držte svou pozornost na Toho, kdo poslouchá. Tímto budou všechny vaše touhy naplněny. Strach vyvstává uvnitř, ale projevuje se vně. Jen zřídka kdo žije s přesvědčením, že je Paramátman. Všichni ostatní se ztotožňují s tělem.

Nirupana 130

 Čtvrtek, 13. září 1979

Naučte se odpouštět a zapomínat. To není možné bez oddanosti ke Guruovi (ne-duální oddanost). Vědomí je láska. Zkušenost bytí je totožná s naší láskou pro naše bytí. Nejsou odděleny. Prapůvodní zvuk Óm je nepřetržitým vyjádřením této známosti. Není ničím jiným než láskou. Nepleťte si připoutanost s láskou.

Fakt, že víte, že ´vy jste´, je důkazem Brahman. Paramátman je u kořene vašeho vědomí. Musíte si to připomínat, než umřete. Nejste tělo. Jste tím, kdo je v těle. Tím, že se považujete za tělo, degradujete sebe sama. Ve skutečnosti jste vyššího statusu. Označení Brahman je vědomí. Nicméně považováním jej za tělo se množí hříšné chování. Rostou žádosti po objektivním potěšení. Budete-li zaneprázdněni naplňováním svých tužeb a vášní, blaženost Já nezískáte. Čím více si v nich budete libovat, tím více budete přikrmovat oheň. Jakmile se vaše mysl a intelekt rozpustí ve vašem vědomí, všechny touhy budou naplněny. Vaše vědomí se stalo hladové po potěšeních pěti elementů. Samo sebe znehodnotilo. Když se vaše mysl ustálí v poznání vašeho bytí, všechny vaše touhy budou naplněny. Meditovat na vědomí můžete jen díky milosti Gurua.

Poznání nemá žádnou formu. Dobré a špatné zkušenosti přicházející s formou přestanou existovat, jakmile pochopíte, že jste bezforemní. Dokud máte plány a sny, nemáte čas na meditaci na svou pravou přirozenost. Dualita bude pokračovat. Člověk musí snášet to, co z těchto plánů vzejde. Proto nevytvářejte žádné projekce. Těžce bojujete s veškerou svou inteligencí, přesto zůstávají vaše potřeby nenaplněné. Jestliže realizujete Já, bude o ně postaráno. Budete přesvědčeni, že tělo není vaše pravá přirozenost. Pochopíte, jak bylo vytvořeno pět elementů a jak bylo zformováno tělo. Věci se dějí samy o sobě, ale jsou přijímány skrze intelekt. Zatímco tomuto nasloucháte, držte svou pozornost na Toho, kdo poslouchá. Tímto budou všechny vaše touhy naplněny. Strach vyvstává uvnitř, ale projevuje se vně. Jen zřídka kdo žije s přesvědčením, že je Paramátman. Všichni ostatní se ztotožňují s tělem.

Když se viditelné stane neviditelným, neznamená to, že to umřelo. Když se stane opět viditelným, nazývají to znovuzrozením. To je přirozenost vědomí. Znovuzrození není výsledkem úsilí někoho. Toto vznikání a zanikání nemá dopad na vědomí. Vybudujte si v sobě jednoduché ujištění: „Jsem nesmrtelný, nezničitelný. Nejsem viditelný ani neviditelný. Je to kvůli mně, že se stal tento fenomén (svět) projevený.“ Odevzdejte toto pochopení svému vědomí s vaším vědomím. Nezkoušejte rituály. Vytváříme plány, abychom byli šťastní. To, co se jeví jako potěšující, se na konci vyjeví jako bolestivé. Pravé štěstí je spontánní blažeností. Liší se od požitku. Dětství a mládí nepřicházejí zvenčí. Přicházejí s tělem. Stejným způsobem i radost vědomí vyvstává ze sebe sama (z vědomí). Naše vědomí je radostí našeho bytí. Odpoutanost značí, že nemáte žádná očekávání. Neznamená to sezení s utrápenou tváří.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.