Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Audio 30/1 Vaše Vědomí je zodpovědné za vše

21. 4. 2015 - Aleš a Gabriela

Poznání Já lze stěží držet. Stane se to snadné pro opravdového oddaného, který zcela zůstává v Guruových slovech. Pro oddaného jsou Guruova slova pravdou. Tato slova jsou „Vědomí je forma Boha, forma Já.“ Oddaný medituje na Vědomí, díky němuž se tělo stává hodnotné. Vaše Vědomí je zodpovědné za vše. Je to Bhagavan neboli zářné světlo. Uctívejte své vědomí jako chodidla vašeho Gurua. Vaše Vědomí je Išvara, neboli Brahman, a je ze všeho tím nejdůležitějším. S přesvědčením o tom, že je vaše Vědomí vaše Já dojde k očistě astrálního těla a stáváte se ....

Audio 30 - první část

Vaše Vědomí je zodpovědné za vše

 

13.12. 1979

 

Poznání Já lze stěží držet. Stane se to snadné pro opravdového oddaného, který zcela zůstává v Guruových slovech. Pro oddaného jsou Guruova slova pravdou. Tato slova jsou „Vědomí je forma Boha, forma Já.“ Oddaný medituje na Vědomí, díky němuž se tělo stává hodnotné. Vaše Vědomí je zodpovědné za vše. Je to Bhagavan neboli zářné světlo. Uctívejte své vědomí jako chodidla vašeho Gurua. Vaše Vědomí je Išvara, neboli Brahman, a je ze všeho tím nejdůležitějším. S přesvědčením o tom, že je vaše Vědomí vaše Já dojde k očistě astrálního těla a stáváte se ryzím Brahman. Toto přesvědčení je velmi výjimečné. Stejně jako jste dosud podporovali totožnost sebe s mužem či ženou, nyní podporujte své vědomí, jež je Bohem, Já. Být mužem či ženou označuje tělesnou formu, a ne Já. S pravým poznáním budete plně spokojení a volní, oproštění od tužeb. Běžně si mysl přeje stále víc a víc příjemných zážitků, což nebere konce. Mentální naplnění znamená konec všech potřeb. Není tu jiný Bůh než Vědomí v lidské formě. Stejně jako považujete jméno, které vám dali rodiče, za své já, nyní musíte považovat Guruova slova za své Já. Dokud žijete, nemáte žádné potíže s tím pokládat jméno od rodičů za své. Dosud jste ochraňoval své tělo a bral ho za své já, nyní to dělejte se svým vědomím. Hříchy, zásluhy, znovuzrození … zde jsou kvůli astrálnímu tělu, které se vytratí, jakmile jste vědomím. Vy jste Brahman, realizujte to s přesvědčením, že vaše vědomí je Bůh. Buďte velmi pozorní a zřete sebe za to, co není tělem a jeho jménem. V nepřítomnosti astrálního těla vám vaše světské činnosti nezpůsobí znovuzrození. Nejlepší náboženství je přebývat v Guruových slovech – to je setrvání v Já. Pravý žák poslouchá Gurua, který mu sděluje, aby bral vědomí neboli ryzí Brahman za svou totožnost a stabilizoval se v něm. Potom již neklesne a nevrátí se nazpět. Setrvání v Já je nejvyšší náboženství a tím nejnižším je držet se tělesné totožnosti.

 

Konec 1. části audio přednášky 30

pokračování příště

Překlad Aleš a Gabriela

Další přepisy audio nahrávek Šrí Nisargadatta Maharadže jsou v "Textech na pokračování"

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.