Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

113. Pro Parabrahman musíte obětovat Brahman, projev – (Nirupany)

16. 4. 2015 - Gabriela

maharaj_nirupana_12s.jpgNení větší oddanosti, než je oddanost ke Guruovi (neduální oddanost). Ta překračuje Védy. Mělo by zde být přesvědčení, že samo Guruovo učení je Já. Jestliže se chováte jako tělo, je to podobné čeření odrazu něčeho (nějakého objektu) ve vodě. Tělo využívejte, ale nedovolte tělesnému vědomí, aby k vám přilnulo.

Nirupana 113

 Čtvrtek, 7. června 1979

Stav Sat-čit-ánanda je prožíván, pokud je zde vědomí. Blaženost je pociťována vědomím. Je kvalitativní, tudíž není věčnou Pravdou. Mluvíte o Parabrahman, ale Absolutno nezná Sebe Samo. Pro Parabrahman musíte obětovat Brahman, projev. Je čas poznán skrze vědomí anebo je vědomí poznáno prostřednictvím času? Dokud je zde vědomí, je tu čas. Vně brahmárandry – otvoru na temenu vaší hlavy – tu nic není. Vše, co je viděno a vnímáno, existuje v tomto otvoru.

Mantra, kterou vám Guru udělil, je samotným důkazem Guruových slov. Jméno, jež vám bylo dáno rodiči, je důkazem smrti. Jak získáte Seberealizaci? Vynakládáme nějaké úsilí k tomu, abychom se probudili? Ten, kdo následuje slova Gurua, nemusí vynakládat zvláštní snahu. Ten, kdo přijal Guruova slova, nebude ovládán časem. Džíva značí (osobní) vědomí, zatímco Átman existuje v kvalitě sattva, ale není kvalitou dotčeno. Veškeré prožitky k nám přicházejí v důsledku sattvy. Lidé říkají, že prána odešla, avšak Átman neodchází a ani nepřichází. Není svázáno pránou. Poznání Já musí být poznáno samotným Já.

Není větší oddanosti, než je oddanost ke Guruovi (neduální oddanost). Ta překračuje Védy. Mělo by zde být přesvědčení, že samo Guruovo učení je Já. Jestliže se chováte jako tělo, je to podobné čeření odrazu něčeho (nějakého objektu) ve vodě. Tělo využívejte, ale nedovolte tělesnému vědomí, aby k vám přilnulo.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.