Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

112. Sama zkušenost vašeho bytí je nepravdivá – (Nirupany)

9. 4. 2015 - Gabriela

maharaj_audio_6.jpgNení-li zde pocit ´já jsem´, je tu nějaký Bůh? On je zářnou formou mého vědomí. Budete se chovat jedině na základě toho, co máte či nemáte rádi. Jestliže budete přemítat o tom, co jste si zde vyslechli, tak poté, co toto místo opustíte, pocit mít či nemít rád zmizí. Do té doby, co piji výtažky tohoto těla, dech pokračuje. Bojíte se o sebe, ale než vás rodiče spatřili, kdo vám zajišťoval vzduch, jídlo a vodu? Kdo přiměl tělo růst? Tělo je potravou pro vědomí.

Nirupana 112

 Neděle, 3. června 1979

Milióny Bohů přišly a odešly. Vy jste zdrojem jich všech. Chcete se dostat za, jste však u zdroje. Buďte s Ním zajedno. Vy znáte slovo, nikoli opačně. Tak proč se chcete od slova osvobodit? (Vy již za slovy jste.)

Není-li zde pocit ´já jsem´, je tu nějaký Bůh? On je zářnou formou mého vědomí. Budete se chovat jedině na základě toho, co máte či nemáte rádi. Jestliže budete přemítat o tom, co jste si zde vyslechli, tak poté, co toto místo opustíte, pocit mít či nemít rád zmizí. Do té doby, co piji výtažky tohoto těla, dech pokračuje. Bojíte se o sebe, ale než vás rodiče spatřili, kdo vám zajišťoval vzduch, jídlo a vodu? Kdo přiměl tělo růst? Tělo je potravou pro vědomí.

Duchovní rituály jsou udělovány jakožto potrestání tvrdou prací. V mysli Džňánina není žádný záměr. Říkáme, že musíte nabýt poznání. Co by se vám pak mělo stát? Prostě vězte, že zvířata, ptáci, hmyz, to vše bylo vytvořeno z vás. Chápete-li to, je tu pak potřeba milovat celý svět? (Maharadž říká, že ´vy jste svět´.)

To, co nebylo poznáno, se stalo poznaným. Kořenem duality je to, že jste si uvědomili svůj vlastní pocit bytí. Jste osvobozeni od své touhy žít? To je ta opravdová svázanost. Sama zkušenost vlastního pocitu bytí je nepravdivá.

Vyřknete slova, slyšíte je a udělíte jim význam. Slovo a jeho význam lze nazývat džívou. Jejich znalcem je Šiva. Džíva a Šiva jsou názvy jedné a téže entity. Jakožto Šiva je čirým věděním. Prána je energie. Když tato síla opouští tělo, Šiva nenamítá.

Džíva a Šiva jsou jména. Džíva a Šiva jsou kvůli samotnému Šivovi. Pravá přirozenost je před jmény. Šiva nemá žádnou jinou totožnost než vaše ryzí vědomí. Nemá pocit ´jáství´. Mít příbuzné je znakem přebývání ve stavu džívy. Šiva je před pochopením. Před nabytím poznání člověk říká ´já jsem tělo´. Poté, co nabydete poznání, pochopíte, že milióny všech možných těl jsou vaše. Ten, kdo naslouchá, nemá žádnou spoutanost. Poznejte ho. Není potřeba se snažit a osvobozovat to.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.