Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

105. Átman, „Já“, není potěšeno bez kontemplace a oddanosti ke Guruovi – (Nirupany)

19. 2. 2015 - Gabriela

maharaj_nirupana_17.jpgVáš pocit bytí náhle přišel do vašeho vědomí – to je zrození Rámy. Abyste to pochopili, je nezbytné rozlišování. Je možné, že je někdo poskvrněn mnohými hříchy. Ale i tehdy, pokud je víra v Gurua silná a dotyčný obdržel od Gurua mantru, jeho hříchy jsou spáleny na popel. Musíte dychtit po kontemplaci (rozjímání) o Guruovi; pamatovat si zrození Rámy, pečovat o své vědomí jako o posvátného Rámu. Ke Guruovi neexistuje metafora, jelikož není nic, co by bylo možné k Němu přirovnat. Pochopení Rámy je pochopením vašeho ryzího vědomí. Je velebeno nesčetným množstvím jmen. Jsou to jména vašeho Já. Toto přesvědčení je nutné. Parabrahman je absolutně otevřené a jasné. Pochopte to s odhodláním.

Nirupana 105

 Čtvrtek, 5. dubna 1979

Narozeniny Pána Rámy

Když se Ráma narodil, neměl žádné poznání Parabrahman. Jeho Guru Vasištha mu vysvětlil, že je Parabrahman, bez počátku, bez konce, a že není tělo. Musíte rozpoznat Rámovo zrození skrze přímou oddanost. Váš pocit bytí je inkarnací Rámy. Všechny živé bytosti mají pocit bytí. Všechny světské aktivity jsou k trávení času. Nejsou vám k ničemu. Ten, kdo říká ´já umírám´, dělá velkou chybu. Ten, kdo mluví o Rámovi, je vaše vlastní vědomí. Ten, kdo realizuje zrození Rámy, není zasažen smrtí.

To, co je před jakoukoliv vzpomínkou, To, co vnímá Já, je pravou přirozeností Šrí Rámy. Váš pocit, že ´vy jste´, je posvátným zrakem Šrí Rámy. To, v důsledku čeho víme, že ´my jsme´, je jóga (sjednocení) Šrí Rámy. Parabrahman zapomnělo Sebe sama, ale milostí Gurua, Sebe samo realizovalo. Posvátná chodidla Sadgurua jsou totožná s Šrí Krišnou. Átman, Já, není potěšeno bez kontemplace a oddanosti ke Guruovi. Ráma, kterého učil Šrí Vasištha, byl Rámou, jehož fyzická přítomnost byla činná ve světě. Ten, kdo ho přiměl rozpoznat Parabrahman, bylo jeho vlastní Já. Vaše vědomí je chodidly Gurua. Prosím, pamatujte si to. Jste-li plni strachu, prostě jen opakujte ´Guru´, ´Guru´.

Prána zajišťuje vědomí vše možné a vyživuje ho. Prána je Maruti (Hanumán, oddaný Rámy) a vědomí je Šrí Ráma. Chcete-li spatřit Rámu, uspokojte (potěšte) svou pránu. Proto nepřetržitě opakujte mantru. Zdrojem mysli je prána. Zdrojem prány je vědomí. Fakt, že víte, že ´vy jste´, je Sám Ráma. Prána mu zajišťuje vše.

Váš pocit bytí náhle přišel do vašeho vědomí – to je zrození Rámy. Abyste to pochopili, je nezbytné rozlišování. Je možné, že je někdo poskvrněn mnohými hříchy. Ale i tehdy, pokud je víra v Gurua silná a dotyčný obdržel od Gurua mantru, jeho hříchy jsou spáleny na popel. Musíte dychtit po kontemplaci (rozjímání) o Guruovi; pamatovat si zrození Rámy, pečovat o své vědomí jako o posvátného Rámu. Ke Guruovi neexistuje metafora, jelikož není nic, co by bylo možné k Němu přirovnat. Pochopení Rámy je pochopením vašeho ryzího vědomí. Je velebeno nesčetným množstvím jmen. Jsou to jména vašeho Já. Toto přesvědčení je nutné. Parabrahman je absolutně otevřené a jasné. Pochopte to s odhodláním.

Pokud jste spatřili ´stav´ nesmrtelnosti, budete vždy v klidu, a to i když vás budou ostatní kritizovat. Neříkejte to ostatním, ale v duchu si opakujte ´nejsem já samotným Rámou?´ Zakoušíte tuto nahrávku (vědomí) po několik dnů. Odejde (skončí). Ať tělo odejde nebo zůstane, neopouštějte chodila Gurua. K tomu není zapotřebí úsilí. Jen zřídka kdo udělí svému vědomí statut Gurua. To je velké štěstí. Udržujte se v uvědomění, ale nikoli jako těla a mysli. Ten, kdo obdrží Guruovu milost, nepožaduje nic dalšího, na co by meditoval. To, co se žádá, je víra a důvěra. Díky tomu se stanete nesmrtelní. Toto nebude pochopeno bez oddanosti.

Guru je před slovy. Ten, kdo vyslovuje slovo, je prána. Pochopte, co přirozeně jste, a to bez konceptů. Pak vše, čemu jste dosud věřili, spontánně odejde.

Od narození jsou zde touhy. Jsou utišeny jedině díky poznání Já. Ti, kdo tlachají o Seberealizaci, činí sami sebe lacinými. Pamatujte si dobře toto: „Chodit zcela obnažený neznamená odpoutanost. Odpoutanost je to, když si jste vědomi faktu, že vše je pomíjivé a tak zanikne.“

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.