Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

101. Vědomí hledajícího je totožné s posvátnými chodidly Satgurua – (Nirupany)

22. 1. 2015 - Gabriela

maharaj_audio_6.jpgVaše vědomí nemá žádné zrození. Vaše existence jakožto čiré vědomí je stavem Gurua. Když to žák přijme, je zrozen jako Bůh. Před tím šlo o zrození těla. Když vás Guru zasvětí a řekne vám, že nejste tělo, právě v tomto momentu opouštíte svou lidskou přirozenost. Nyní nebudete mít žádné zrození. Vše je známo skrze vaše vědomí. Ono je středem vesmíru. Bez Gurua nemůže vědomí realizovat sebe samo. Nemáte-li čas, připomínejte si Guruova slova alespoň před usnutím. Měli byste uctívat vědomí jakožto chodidla Gurua. Všechny věci ve světě jsou vytvořeny pro lásku Já.

Nirupana 101

 

Neděle, 25. března 1979

Setkáváme se zde v důsledku požehnání Sadgurua. Toto nelze pochopit s tělesným vědomím. K tomu, aby aspirant sloužil chodidlům Gurua (svému vlastnímu vědomí), musí být zbožný a pročištěný. Ten, kdo žije v tělesném vědomí, nezakusí nektar Guruových chodidel. (Nerealizuje své vlastní vědomí.) Aspirant nemá žádnou formu. Přesto, kvůli jeho záři se svět stává viditelný. Když pozorujete sen, prostřednictvím jakého světla ho vidíte? Vědomí hledajícího je totožné s posvátnými chodidly Sadgurua.

Vaše vědomí nemá žádné zrození. Vaše existence jakožto čiré vědomí je stavem Gurua. Když to žák přijme, je zrozen jako Bůh. Před tím šlo o zrození těla. Když vás Guru zasvětí a řekne vám, že nejste tělo, právě v tomto momentu opouštíte svou lidskou přirozenost. Nyní nebudete mít žádné zrození. Vše je známo skrze vaše vědomí. Ono je středem vesmíru. Bez Gurua nemůže vědomí realizovat sebe samo. Nemáte-li čas, připomínejte si Guruova slova alespoň před usnutím. Měli byste uctívat vědomí jakožto chodidla Gurua. Všechny věci ve světě jsou vytvořeny pro lásku Já.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.