Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

96. Je nutné realizovat, že vědomí samo je nevědomost – (Nirupany)

18. 12. 2014 - Gabriela

maharaj_nirupana_17.jpgVy jste síla, která neustále snímá obrázky pěti elementů. Nevynakládáte na to žádné úsilí, tudíž zde není konatel. Můžete tvrdit, že nic nevlastníte. Jestlipak ale vlastníte sebe sama? Poznání je zdrojem nevědomosti a nevědomost je zdrojem poznání. Magnetofonový pásek se přehrává dokola. Má nějakou inteligenci? Stejným způsobem se vyjadřují všechny dojmy, jež byly nahrány na vědomí od vašeho dětství. Chápete to? Magnetofonová kazeta a vaše vědomí jsou téže kategorie.

Nirupana 96

 Neděle, 4. března 1979

Mysl je závislá na myšlenkách. Vědomí je mimo myšlenky. Vědomí vyvstává z nevědomosti (původního stavu – Absolutna). Nevědomost se stane poznáním. Když opustíte tělo, poznání sestoupí do nevědomosti. Ten, kdo toto realizuje, je Siddha. (Zde slovo ´poznání´ značí vědomí a slovo ´nevědomost´ znamená Absolutno).

Kvůli společenství s májou (iluzí) se tento klam nazývá Bohem. On též je májou (iluzí). V tomto světě není ani smítko pravdy. Mnoho lidí studuje jógu, což je spojení poznání a nevědomosti. Nakonec je všechno iluze. Je nutné realizovat, že vědomí samo je nevědomost.

Není-li zde vědomí, není tu čas, což platí i obráceně. Jaký je význam času? Je možné rozpoznat čas, pokud tu není vědomí?

Vy jste síla, která neustále snímá obrázky pěti elementů. Nevynakládáte na to žádné úsilí, tudíž zde není konatel. Můžete tvrdit, že nic nevlastníte. Jestlipak ale vlastníte sebe sama? Poznání je zdrojem nevědomosti a nevědomost je zdrojem poznání. Magnetofonový pásek se přehrává dokola. Má nějakou inteligenci? Stejným způsobem se vyjadřují všechny dojmy, jež byly nahrány na vědomí od vašeho dětství. Chápete to? Magnetofonová kazeta a vaše vědomí jsou téže kategorie.

Skutečnost, že si pamatujeme sebe sama, je hlavní potíž/nemoc. Má za následek myšlenky a vykonává veškeré světské záležitosti. Čas, mája a Brahman (projev) jsou to samé. Paramátman není ve své podstatě vědomím. Je dokonalou, čirou vidžňánou, před vědomím. Nezrodilo se z dělohy. Zkušenost nedokonalého stavu má potřeby jako jsou např. hlad, žízeň atd. Tímto způsobem je tento (nedokonalý) stav rozpoznán. Potěšení jsou zde, dokud je tu mája ve formě vědomí.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.