Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

95. Je nutné mít Gurua, který chápe podstatu „Já“ – (Nirupany)

4. 12. 2014 - Gabriela

maharaj_nirupana7.jpgBěhem meditace se záležitost sattvy vyjasní. Jakmile je spatřena, všechny hříchy dojdou konce. To je znak realizace Já. Jen co je uzřena, všechny nečistoty (hříchy) jsou smyty. Dokud tu je kombinace potravy, vody a životního dechu, cítíte, že ´vy jste´. Pokud jeden z těchto faktorů chybí, nebude tomu tak. Je k ničemu mít za Gurua filosofa, abyste toto vše pochopili. Je nutné mít Gurua, který chápe podstatu Já.

Nirupana 95

 Čtvrtek, 1. března 1979

Ve skutečnosti je prána udržovatelem sattva kvality (pocitu bytí). Pro náš pocit bytí je potrava nevyhnutelná k tomu, aby udržovala plamen v chodu. Světlo tohoto plamene je naše vědomí.

Během meditace se záležitost sattvy vyjasní. Jakmile je spatřena, všechny hříchy dojdou konce. To je znak realizace Já. Jen co je uzřena, všechny nečistoty (hříchy) jsou smyty. Dokud tu je kombinace potravy, vody a životního dechu, cítíte, že ´vy jste´. Pokud jeden z těchto faktorů chybí, nebude tomu tak. Je k ničemu mít za Gurua filosofa, abyste toto vše pochopili. Je nutné mít Gurua, který chápe podstatu Já.

Mysl nemůže dosáhnout Átman, je omezena na tělo. Zkušenost těla a mysli vyvstává současně. Jakmile je tělo zapomenuto, Átman odhalí sebe samo. Odstraněním tělesného vědomí se stáváte osvobození.

Je-li kvalita sattva nečistá, musí zde být tělesné vědomí. Jakmile je pročištěna, tělesné vědomí odejde.

 

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.