Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

93. Není-li zde přítomna zkušenost mysli, jste opravdově tiší – (Nirupany)

20. 11. 2014 - Gabriela

maharaj_audio2sm.jpgTělo obsahuje čiré, sebe-zářné vědomí, které je neomezené. Pod vlivem máji se vědomí ztotožnilo s tělem. Před tímto dojmem je bezforemným, bezmyšlenkovitým Absolutnem. Nicméně vše, k čemu dochází po nabytí tohoto dojmu, je falešné (iluzorní). Vědomí je nerozlišené Absolutno. Nepatrná změna v něm vytvoří svět. Já vidí vše, cítí vše; přesto Já spatřit či vnímat nelze. Zná činnosti mysli, ale není myslí.

Nirupana 93

 Neděle, 18. února 1979

Kvůli síle máji (iluze) tvrdíte ´já jsem tělo´. Ve skutečnosti zde nic takového jako mája (iluze) neexistuje. Přiměje individualitu být pyšnou na tělo. Jak tělo, tak jeho činnosti, jsou dočasné. Protože za ně mysl přebírá zodpovědnost, musí být trpěn světský život. Společnost těla a mysli zde dříve nebyla a nebude ani v budoucnu.

Tělo obsahuje čiré, sebe-zářné vědomí, které je neomezené. Pod vlivem máji se vědomí ztotožnilo s tělem. Před tímto dojmem je bezforemným, bezmyšlenkovitým Absolutnem. Nicméně vše, k čemu dochází po nabytí tohoto dojmu, je falešné (iluzorní). Vědomí je nerozlišené Absolutno. Nepatrná změna v něm vytvoří svět. Já vidí vše, cítí vše; přesto Já spatřit či vnímat nelze. Zná činnosti mysli, ale není myslí.

Je-li zde přesvědčení, že nejste tělo, pochopíte, že celý svět je podněcován/motivován vaším věděním (vědomím). V Absolutnu vyvstal koncept a tím je mája. Pokud je zde zkušenost neštěstí, je tu rovněž potřeba štěstí. S přesvědčením, že nejste tělo, tu není žádná zkušenost utrpení či štěstí. Dokud je zde mysl, je tu i potřeba. Paramátman nemá touhy (potřeby). Není-li zde přítomna zkušenost mysli, jste opravdově tiší. Jsou ti, kteří složí slib mlčenlivosti, skutečně tiší?

Pamatujte si ve svém srdci, že tu není žádný jiný Bůh kromě vašeho vědomí. Pak se můžete chovat, jakkoli je vám libo.

 

 Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.