Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

77. Pravý oddaný nemá žádný pocit konatelství – (Nirupany)

26. 6. 2014 - Gabriela

nisargadatta_nirupana2s.jpgMeditace značí držet se vědomí. Vědomí, které se ráno objevuje, je božím zrakem. To, skrze co je vše poznáno, je vědomí. Je-li srdce čiré, říkáme ´Guru je Já, On je vším´. Pravý oddaný nemá žádný pocit konatelství. Vědomí je vitální energií celého světa. Nejste-li schopni provozovat duchovní praktiky, alespoň si udržujte ve svém srdci čirý pocit – ´Není zde žádný jiný Bůh kromě mého vědomí´. To obdaří vás i ostatní. Nevěnujte pozornost poctě či uznání. Neměla by zde být žádná pýcha ve smyslu ´já jsem znalý oddaný´. Nikdy nevystavujte své dobré skutky či zásluhy na obdiv. Užívejte tělo radostně, ale nikdy se s ním neztotožňujte.

Nirupana 77

Čtvrtek, 30. listopadu 1978

Realizace Já je stavem naprosté spokojenosti, jak světské, tak duchovní. Hledající pak už nežádá ani svou pravou přirozenost. Hledajícím jste se stali kvůli vašemu prahnutí po realizaci své pravé přirozenosti. Cíl (čiré vědomí) má tři stádia – bdělý stav, spánek a snění. Ten, kdo zná cíl, je mimo všechna stádia. Cíl má tři gunysattva, radžas a tamas. Po realizaci pochopíte, že jste před stavy bdění a spánku. Pravidelně se střídající stavy bdění a spánku zde nezůstanou věčně. Jelikož jste mimo tyto stavy, můžete mi říci, jakou máte podobu?

Praktikujte meditaci. Měli byste žít s přesvědčením, že nejste tělo, ale čiré vědomí uvnitř. Proud poznání Já se bude řinout zevnitř. „Co stvořil Bůh, je vráceno zpět Bohu. Já nedělám nic.“ Toto je tvrzení opravdového oddaného. ´To´, co tělu dává podnět (hýbe tělem), je pravý oddaný. Má čiré srdce. On sám je Bůh. Zpočátku nabízí své tělo a uvědomění Bohu a poté setrvává jako čiré vědomí.

Meditace značí držet se vědomí. Vědomí, které se ráno objevuje, je božím zrakem. To, skrze co je vše poznáno, je vědomí. Je-li srdce čiré, říkáme ´Guru je Já, On je vším´. Pravý oddaný nemá žádný pocit konatelství. Vědomí je vitální energií celého světa. Nejste-li schopni provozovat duchovní praktiky, alespoň si udržujte ve svém srdci čirý pocit – ´Není zde žádný jiný Bůh kromě mého vědomí´. To obdaří vás i ostatní. Nevěnujte pozornost poctě či uznání. Neměla by zde být žádná pýcha ve smyslu ´já jsem znalý oddaný´. Nikdy nevystavujte své dobré skutky či zásluhy na obdiv. Užívejte tělo radostně, ale nikdy se s ním neztotožňujte.

´Já jsem pozorovatel, nikdy ne zakoušející´ – buďte si toho vědomi. Špatné kvality pak odpadnou. Nikdy byste neměli pustit z dohledu čirý pocit v srdci, a to ani za cenu ztráty svého života. To, co vás sem přivedlo, je inspirací Boha. Pokračujte v meditaci. Poté nabudete přesvědčení, že vše, co je, není od vás odděleno.

 

 


Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej 

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.