Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

75. Ustupte dozadu; poté se stane to, co je viděno a cítěno, prázdné – (Nirupany)

5. 6. 2014 - Gabriela

maharaj_nirupana7.jpgProč prahnete po věcech, které by vám měly zajistit blaho ve světě? To je bláznovství. Zůstane snad s vámi něco v tomto světě napořád? Nehledejte chyby na žádné individualitě. Vše, co se děje, se odehrává v důsledku přirozenosti času. Individualita je bezmocná. Jak míjí čas, pořád se mění. Tuto situaci nemůžete změnit.

Nirupana 75

Sobota, 18. listopadu 1978

Jste před jakoukoliv myšlenkou, kterou nabydete. Vždy si toho buďte vědomi. Jste před každou zkušeností, kterou máte. Jakmile ustoupíte dozadu, to, co je viděno a cítěno, se stane prázdné. Zkušenost ´já jsem´ není zkušeností individuality. Je projeveným principem, který nelze změnit. V případě individuality může dojít k nějaké nápravě, ale je to možné v případě universálnosti (tj. celého projevu)? Zkušenost ´já jsem´ odejde stejně tak, jako přišla.

Vím, že zkušenost ´já jsem´ se mnou nebyla. Také vím, že tato zkušenost odejde. Nejsem Tím, co odejde. Bůh (vědomí) nemůže zůstat v mé společnosti věčně.

Proč prahnete po věcech, které by vám měly zajistit blaho ve světě? To je bláznovství. Zůstane snad s vámi něco v tomto světě napořád? Nehledejte chyby na žádné individualitě. Vše, co se děje, se odehrává v důsledku přirozenosti času. Individualita je bezmocná. Jak míjí čas, pořád se mění. Tuto situaci nemůžete změnit.

Zkušenost, kterou jsem podstoupil, je přístupná všem. Moje totožnost není založena na představě kohokoliv. Existuje přirozeně.

podstatou mysli je přemýšlení. Nelze to zastavit. Ve skutečnosti je tomu tak kvůli práně. Říkáte, že mysl je zde díky nahromaděným dojmům. Nicméně, ve skutečnosti je mysl tokem prány. Řeč (slovo) je vytvořena skrze pránu. Prána značí pohyb; je životní silou (čajtanja). Mysl je tokem řeči. Nesmí být akceptována. Probuzení kundalíni skrze šest čaker je činností prány. Kdo jste vy v rámci tohoto všeho? Je zde něco, co si můžete nárokovat za své vlastní právo?

Je tu potřeba přemýšlet, když už zde není žádná individualita? Dnes jste stejní, jako jste byli před svým zrozením. Láska, kterou mají všichni jakožto ´já jsem´ je stejná jako primární iluze – původní koncept.

Zrození je nejhorší svázaností. Spolykal jsem tento samotný uzel zrození. S božským pochopením vše odejde.

 

 

Radžádirádž Satgurunáth Šrí Nisargadatta Maharádž kí Džej!

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.