Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Kethwadi 10th Lane - Byt Šrí Nisargadatta Maharadže v ulici Ketwadi ve čtvrti Girgaum, Bombaj

Ketwadi line 10 je jednou z nejchudších ulic ve čtvrti Girgaum. Maharadže zde navštěvovali duchovně hledající z celého světa. Jedním z jeho sousedů byl mladík, který poslouchal nahlas rockovou hudbu. Posluchači Maharadžových promluv si proto stěžovali na hluk, ale Maharadž jim odvětil otázkou: "Vy slyšíte nějakou hudbu? Já nic neslyším. Nejspíš se nesoustředíte na diskuzi o učení."

Maharadž žil v místnosti ve zvýšeném přízemí (viz foto vlevo nahoře s otevřeným oknem) a jeho příbuzní bydleli dole v přízemí, kde měl též Maharadž obchůdek s tabákovými výrobky. O tom, jak byl oproštěn od rodinných a majetkových poměrů, dosvědčuje následující příběh: V přízemí vznikla hádka rodinných příslušníků ohledně peněz. Maharadž tam tehdy poslal Vanaju, jednu ze svých nejbližších oddaných, které se to nelíbilo. Poté, co si s nimi vyříkala své výtky, přišla za Maharadžem nahoru plná emocí. Maharadž jen suše konstatoval: "Co z toho děláš, vždyť to neexistuje (je to neskutečné)."

V pozdních letech mu jeho žáci nabídli možnost přestěhovat se do nového domu s větším prostorem, avšak Maharadž to odmítl se slovy: "Tato místnost je dostatečně velká pro návštěvu jen těch málo opravdově hledajích adeptů, kteří hledají konečné poznání." Maharadž zde žil do sklonku svého života, dokonce i když byl téměř neschopen pohybu, došel si naproti přes ulici do místních záchodků (viz fotky uprostřed) na toaletu. Odmítal vnější pomoc. Dne 21. září 1981 zde Maharadž v přítomnosti nejbližších opustil tělo.

V současnosti je byt Šrí Nisargadatta Maharadže v ulici Ketwadi 10 obýván jeho vzdálenými příbuznými a žáci Maharadže ho mohou jen v krátkosti navštívit

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.