Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBIAudio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Existují nějaké chyby? (Šrí Randžit Maharádž: z knihy Illustion vs. Reality II)

26. 4. 2014 - David

Otázka: Pokud neexistuje správné ani špatné, existují z vašeho pohledu nějaké chyby nebo je vše vždy správně?
Šrí Randžit Mahárádž: Co má být správně, když je všechno nic? Nic neexistuje, takže co je správné? Existuje pouze Skutečnost. Jediná věc je skutečná, a ani to není věc. Proto říkáme, že vše je On.

Z čeho pochází poznání (vědomí)? Z nuly. Jak by mohlo být poznání (vědomí) skutečné, když pochází z nuly? Nic není skutečné. Pokud nic není skutečné, nemůže být nic ani správně. Říkat, že tohle je dobré a tohle je špatné, to je jen práce mysli. Jsou to myšlenky. Ať se děje cokoli, není to skutečné. Ale vaše mysl vám tvrdí, že to je skutečné. Co s tím?

Ve spánku jste v naprosté nevědomosti. Máte zavřené oči. Jste ve stavu nuly. Pak přijdou myšlenky a objeví se sen. Kdo stvořil sen? Objevil se z nuly. Ve snu vidíte sami sebe. Jíte, spíte a děláte všechno stejně jako když bdíte. Ve snu se může stát cokoli. Můžete se oženit a mít děti. Kam se to poděje, jakmile se probudíte? A kdo to stvořil? Ten, kdo to stvořil také pochází z nuly. Jak by mohlo být skutečné to, co stvořil neskutečný stvořitel? Všechno to pochází z nuly. Z nuly pochází mnoho věcí, ale žádná z nich není skutečná.

Randžit Mahárádž v portrétech
Z knihy Illustion vs. Reality II, satsang 6.9. 1999, přeložil David Dostal

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.