Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:


Jóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Šrí Bhausaheb Maharádž (1843 - 1913) žil v Inčigiri. Mistr Siddharáméšvara Maharádže.

Šrí Siddharaméšvar Maharádž (1888 - 1936), Mistr Nisargadatta Maharádže a Randžita Maharádže.

Šrí Nisargadatta Maharádž (1897 - 1981), realizovaný Mistr, který žil v Bombaji.

Dásbódh

Toto oblíbené dílo Šrí Bhausaheba Maharádže napsal Šrí Samartha Rámdás v 17. století.

Vše je iluze  /   Oddanost po Seberealizaci

1. a 2. část přednášek Šrí Siddharaméšvara, zaznamenané žákem Nisargadattou.

Já Jsem To

Rozhovory Šrí Nisargadatta Maharádže s žáky. Knihu sestavil M. Frydman a Maharádž ji schválil.

Aktuality

1. 12. 2022 - Martin

Srdečně zveme všechny na slavnostní uvedení knihy Jóga Vásištha v neděli 11. 12. 2022 v Praze na Palmovce.
Pokud máte chuť se s námi zúčastnit malého setkání, moc se na Vás těšíme.
Všechny další podrobnosti o knize i prosincové akci najdete v přiloženém letáčku a na stránkách www.samhita.cz.


Dnes - advaita

Maharadž: Každá lidská bytost se neúnavně zaplétá do kolotoče vztahů. Tento neduh připoutaností způsobuje pocit neúplnosti a vyléčit ho je možné jedině díky milosti Sadgurua. Kde můžeme takovou milost nalézt? Odraz Guruovy milosti můžeme zakusit okamžitě, když zavřeme oči. Je to odraz spokojenosti a klidu. Toto je přínos Guruovy laskavé milosti. Je známa jako sahadža vastha, přirozený stav bytí. Nikdy nezapomínejte vidět tento odraz Guruovy milosti. Jakmile poznáte její důležitost, celý vesmír se stane vaší rodinou. I když ji poznáte jen jednou, stanete se součástí univerzální rodiny.


2. 12. 2022 - advaita

34. V jógách, védách, šástrách a puránách se říká, že mája je falešná. Existuje mnoho rozprav, ve kterých se říká, že mája je falešná.
35. Ale pouhým sdělením, že je mája falešná, mája neodejde. Ve skutečnosti tím, že říkáte, že je falešná, se více držíte její společnosti, víc si ji připomínáte.
36. Pokud tedy není toto poznání múla máji přijato uvnitř, pak nemůže být rozpoznán Světec/sadžana. Pak bude tento falešný dojem máji nadále pociťován jako skutečný.
37. A pak, ať už je mája přesvědčena o čemkoli, tato Skutečnost se bude jevit pouze tak. Mája je jako váš odraz a bude se jevit tak, jak ji chápete.


1. 12. 2022 - advaita

Maharadž: Často říkáme, že bychom měli poznat Pána Rámu dříve, než zemřeme, a toto přání si klademe za cíl svého života. Popravdě jde o chybnou představu. Je to prokletí. Nejsme od Rámy odděleni, jelikož samo naše vědomí je „Rámou“. Ten, kdo rozpozná Pána Rámu jako svou vlastní podstatu, skutečně pochopil význam Rám navami – narození Rámy. Jedině takováto bytost se může zbavit strachu ze smrti. Takový člověk žije normálním životem a plní si všechny své povinnosti, a přitom zůstává pevně ukotven v pochopení, že je všemi těmito činnostmi nedotčen. Když takovou bytost potká smrt, bude to pro ni příjemná zkušenost, nic děsivého.


28. 11. 2022 - advaita

24. Když se snažíte pochopit to, co je bez částí, narazíte na Boha, který je nazýván konatelem „všeho“. On je Mistrem Své „hry“ a Jeho „umění“ nemůže poznat ani pán brahma, ani ostatní bohové (On je Puruša, za touto „hrou“ a „uměním“, tj. mimo poznání “vše“ neboli Prakrti či múla máju. Prakrti/múla mája obsahuje guny a elementy v jejich neprojevené formě. Je plná potenciality a z ní se projevují guny a elementy a v každé individuální mysli se objevuje svět.)
25. Nejdříve vyvstalo toto „já jsem“, ale po vytvoření mnoha slov a myšlení se zmenšilo. Proto by měl dobrý posluchač zůstat pozorný a setrvat uvnitř tohoto vědění vritti (tj. opustit „mnoho“ slov a pochopit to, co zůstává. Svět poznání „já jsem“).
26. Toto vědění vritti je rozšířené Já; je to stvoření času a prostoru. A pokud není „já jsem“ poznáno, pak se múla mája stává „mnoha“ prázdnými formami (podobné vzdušným zámkům). Proto pochopte, že právě...


 

Archiv aktualit

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.