Nová kniha:


Tat Tvam Asi / Ty jsi To – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1975 – 1980.  Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


Paramátman ve všem a v každém – promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže z let 1954 – 1956. Kniha vychází v nakladatelství dybbuk – viz. www.dybbuk.cz.


proste_budte_n.jpgJóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


proste_budte_n.jpgÁtma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI



Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Nic se neděje záměrně

8. 9. 2022 - advaita

Maharadž: Nikdo nevolal, aby vás probudil, probudili jste se sami. Co se přesně stalo? Poznání, že jste, které bylo latentní, se nyní projevilo. Koncepty času a vědomí sebe se od sebe tudíž neliší. Věci se postupem času rychle mění. Stejně tak se s časem mění i reakce. Děje se to, co je pro danou dobu vhodné. Nic se neděje záměrně. Nebuďte pyšní na žádnou činnost či událost ve svém životě. Nebuďte ani frustrovaní. Zkoumejte svůj pocit bytí a odhalte své věčné bytí. Pak se všechny myšlenky stmelí, aby postupně ustoupily a utichly.

Dokud není člověk nemocný, není tu žádné utrpení. Utrpení nastane, jakmile vstoupí do těla nemoc. Je to, jako by se Parabrahman nakazilo chorobou zvanou vědění o sobě. Z tohoto důvodu se člověk musí řídit pravidly a zásadami světa. Semenem nemoci zvané pocit bytí je múla mája neboli prvotní nevědomost. Lékem na tuto nemoc je správné pochopení skutečnosti.

Přijmete-li tělo za svou podstatu, přivodí to spoutanost a z toho plynoucí utrpení. Představovat si, že ze zkušenosti světa vzejde cokoliv dobrého, je dětinské. Ve skutečnosti se vás dobré či špatné aspekty světa nijak netýkají. To, co je stvořeno, není nic než nevědomost. Lze považovat nevědomost, byť ve svém projevu hlubokomyslnou či působivou, za věčné poznání? Ani Bůh nemá žádnou moc, pokud tu nejste přítomni jakožto džíva. Když se narodíte jako tělo, spolu s ním se zrodí božství. Bůh se podbízí vašim touhám, tudíž v nich nedokážete přestat. Toto vše se ale odehrává ve sféře představivosti. Můžete přijmout útočiště u Boha a hledat smysl svého „já“, anebo se můžete uchýlit k tomuto „já“ a hledat Boha. Obojí je jedno a to samé.

Nikdo nevolal, aby vás probudil, probudili jste se sami. Co se přesně stalo? Poznání, že jste, které bylo latentní, se nyní projevilo. Koncepty času a vědomí sebe se od sebe tudíž neliší. Věci se postupem času rychle mění. Stejně tak se s časem mění i reakce. Děje se to, co je pro danou dobu vhodné. Nic se neděje záměrně. Nebuďte pyšní na žádnou činnost či událost ve svém životě. Nebuďte ani frustrovaní. Zkoumejte svůj pocit bytí a odhalte své věčné bytí. Pak se všechny myšlenky stmelí, aby postupně ustoupily a utichly. Potravinový materiál, jehož kvalitou je vědomí sebe, se projevuje jako tělo. Pak pochopíte, že v něm přebývá Bůh. Toto poznání vysvitne spontánně.

Není vědomí fontánou blaženého klidu? I zkušenost největšího utrpení je třeba považovat za blažený klid. Džňánin je znalec vědomí sebe. Věnujte pozornost individualitě a sklonům, které ve vás způsobují úzkost.

Přednáška Šrí Nisargadatta Maharadže

Překlad: Gabriela Adámková

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.