Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Probuďte se do své pravé podstaty

25. 8. 2022 - advaita

Maharadž: Věda o seberealizaci je hluboká a jemná, ale je pochopitelná pro toho, kdo s vírou přijme učení svého Mistra. Jaké je to učení? Hlásá, že nejste tělo, ale ryzí pocit bytí. Poznání, že jste si vědomi Existence, propůjčuje Božství všem Bohům. Oddaný žák naslouchá radám Mistra a věnuje plnou pozornost pocitu bytí. Poznání vesmíru je neomezené, ale první, co člověk zakouší, je jeho pocit bytí neboli poznání vlastní existence. Osvojte si toto poznání a meditujte pouze na něj, neboť ono je zdrojem všech věcí, které mají jména a formy.

Věda o seberealizaci je hluboká a jemná, ale je pochopitelná pro toho, kdo s vírou přijme učení svého Mistra. Jaké je to učení? Hlásá, že nejste tělo, ale ryzí pocit bytí. Poznání, že jste si vědomi Existence, propůjčuje Božství všem Bohům. Oddaný žák naslouchá radám Mistra a věnuje plnou pozornost pocitu bytí. Poznání vesmíru je neomezené, ale první, co člověk zakouší, je jeho pocit bytí neboli poznání vlastní existence. Osvojte si toto poznání a meditujte pouze na něj, neboť ono je zdrojem všech věcí, které mají jména a formy.

Všechna přání toho, kdo si osvojí toto poznání, budou vyplněna. Co to znamená? Znamená to, že nemá potřebu tančit v rytmu své mysli. Netouží po žádných požitcích a vždy přebývá v učení Gurua, stejně jako jste vy bez námahy přijali jméno, které vám dali rodiče. Učení Gurua rozvazuje uzel zvaný zrození. Tento uzel byl utažen nesprávným ztotožněním s tělem a jeho jménem.

Abyste se dostali z tohoto začarovaného kruhu, musíte vést život jako džňánu, a ne jako tělo. Pak Já pozná samo sebe a vy poznáte Pravdu. Na světě existuje mnoho náboženství, ale pravou svadharmou neboli konečnou duchovní cestou je přebývat ve své pravé podstatě. Největším hříchem dnešního světa je, že se každý chová jako by byl tělem.

Aniž bychom si to uvědomili, paprsky Sebepoznání zazářily, rozšířily se napříč a jeví se jako svět. Ten, kdo přebývá v učení Gurua, jasně chápe, že k jeho konečné spáse dochází skrze jeho vlastní světlo. Pamatujte si, že události se dějí spontánně, a ve fungování vesmíru nic neděláme. Vezměme si například fenomén snu. Jaké úsilí jste vynaložili pro svět, který jste stvořili a jehož svědkem jste ve snu? Věci se dějí automaticky bez vaší volby. Probuďte se do své pravé podstaty a zjistíte, že totéž se děje i během vašeho bdělého stavu. Pak odhalíte snovou podstatu bdělého světa.

Čit znamená vědomí, a to je to, co jsme. Vědomí se jeví jako džíva, individuální duše. Poznat, že Vědomí je všeprostupující, znamená poznat Brahman.

Přednáška Šrí Nisargadatta Maharadže

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.