Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

Osud náleží světu

14. 7. 2022 - advaita

Maharadž: Moudrá bytost, která je předurčena k tomu, aby se stala mahátmou, vyspělou bytostí, věří slovům Mistra a realizuje, že je událostmi, které náleží takzvanému osudu a projevevy vesmíru, nedotčena. Ví, že dvanáct znamení zvěrokruhu náleží vesmíru a „osud“ patří světu, a ne jí. Chápe, že to, co se rodí, je sattva. Potravinová esence byla zkonzumována; to ale nejsem já. Nic v tomto stvoření není před Bohem skryto, a přesto On není v ničem. Je to Jeho světlo, které zajišťuje život celému stvoření.

Kdybych lidem řekl, že život na tomto světě je jako fotografování, stěží tomu uvěří. Ti, kdo považují slova Gurua za Pravdu, by tomu uvěřit mohli a toto přirovnání ocení. Fotografování začíná ode dne početí, devět měsíců před narozením. Nejprve jsou vybráni rodiče dítěte, aby pózovali pro tuto fotografii, a pak následují fotografie světa a celého vesmíru, včetně hvězd a planet. Tyto snímky jako by určovaly osud dítěte. Tím to ale nekončí. Je zachyceno vše, co lze vidět očima, slyšet ušima, cítit hmatem a čichem.

Jak probíhá toto fotografování? Dítě je příliš nevinné a bezmocné, než aby to všechno pochopilo nebo provedlo. Ve skutečnosti se o proces, který je znám jako „zrození“, stará Kosmická inteligence, kvalita sattva, která se nazývá hiranjagarbha. Chemická látka v sattvě vykonává tuto práci. Tato životní síla se pak oddělí od svého zdroje (rodičů) a stane se samostatnou entitou ve světě. Hvězdy a planety na obloze, ačkoli jsou vzdálené, jsou součástí této fotografie a ovlivňují život dítěte. Fenomén předurčení je přijímán jako osud dítěte.

Moudrá bytost, která je předurčena k tomu, aby se stala mahátmou, vyspělou bytostí, věří slovům Mistra a realizuje, že je událostmi, které náleží takzvanému osudu a projevevy vesmíru, nedotčena. Ví, že dvanáct znamení zvěrokruhu náleží vesmíru a „osud“ patří světu, a ne jí. Chápe, že to, co se rodí, je sattva. Potravinová esence byla zkonzumována; to ale nejsem já. Nic v tomto stvoření není před Bohem skryto, a přesto On není v ničem. Je to Jeho světlo, které zajišťuje život celému stvoření.

Ve snovém stavu vidíme sami sebe, jak se honíme ve snovém životě. Pochopte, že i tento bdělý vesmír vzešel z našeho pocitu bytí. Naše světská existence je krátkodobá. To, co podporuje náš život, také není trvalé. Ti, kdo si myslí, že jsou požehnaní, a očekávají, že budou žít šťastně navěky, jsou klamáni. Moudrý je ten, kdo ví, že to, co se rodí, je sattva.

Inkarnace dosahuje velikosti díky svému Guruovi. Pět elementů a tři guny tvoří v součtu číslo osm, den narození Pána Krišny. Velikost spočívá v pocitu bytí v každé lidské formě, které je výsledkem kombinace pěti elementů a tří kvalit.

Přednáška Šrí Nisargadatta Maharadže

Překlad: Gabriela Adámková

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.