Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

82. Pěstování zvyků (z knihy Amrut laja 2)

29. 4. 2022 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Můžete si osvojit dobré kvality, avšak krásu pomocí praxe získat nelze. To dokazuje, že přirozená vlastnost nemůže být ani změněna, ani se jí není možné vzdát. Avšak zcela jistě se můžeme zbavit osvojených kvalit, protože vyvstaly ze zvyku. Jednou takovou osvojenou kvalitou je nevědomost. Získejte Poznání, a nevědomost zmizí. Poctivý člověk si vybere ´dobré´ kvality a zřekne se těch ´špatných´. Pokrok je dosažen těžkou prací. Jednání samotné je odvážný čin. Nebuďte skleslí. Stále to zkoušejte. Proč byste neměli pracovat na svém vlastním rozvoji? Chcete být šťastní, ale na štěstí nepracujete. Jaká je vaše víra, takové jsou vaše plody. Nepřičítejte to, co jste sklidili, svému osudu. Není zde nic takového jako osud. Já je Pán a ten, kdo se upřímně pokouší, bude nepochybně odměněn samotným Já. Pokud se nad sebou kriticky zamyslíte, přijdete na to, jaké máte nedostatky a špatné kvality.

Dasboadh: Dášaka 14, kapitola 6, verš 1

Krásu si nelze osvojit pomocí studia či praxí. Charakteristické vlastnosti nemohou být změněny. Nicméně určitá přizpůsobivost může být udělena, pokud jde o ´necharakteristické´ vlastnosti (ctnosti), vycházející ze zvyků, které mohou být vypěstovány.

Můžete si osvojit dobré kvality, avšak krásu pomocí praxe získat nelze. To dokazuje, že přirozená vlastnost nemůže být ani změněna, ani se jí není možné vzdát. Avšak zcela jistě se můžeme zbavit osvojených kvalit, protože vyvstaly ze zvyku. Jednou takovou osvojenou kvalitou je nevědomost. Získejte Poznání, a nevědomost zmizí. Poctivý člověk si vybere ´dobré´ kvality a zřekne se těch ´špatných´.

Pokrok je dosažen těžkou prací. Jednání samotné je odvážný čin. Nebuďte skleslí. Stále to zkoušejte. Proč byste neměli pracovat na svém vlastním rozvoji? Chcete být šťastní, ale na štěstí nepracujete. Jaká je vaše víra, takové jsou vaše plody. Nepřičítejte to, co jste sklidili, svému osudu. Není zde nic takového jako osud. Já je Pán a ten, kdo se upřímně pokouší, bude nepochybně odměněn samotným Já. Pokud se nad sebou kriticky zamyslíte, přijdete na to, jaké máte nedostatky a špatné kvality.

Datum neuveden

Z knihy Amrut laja 2

Překlad: Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.