Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

69. Já zná vše (z knihy Amrut laja 2)

24. 12. 2021 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Džňánin nedostane nikoho do potíží. Nestará se o záležitosti druhých lidí, a ani se nenechá vtáhnout do zbytečných diskuzí. Nejprve sebe naučte tomu, co chcete učit druhé. Buďte si neustále vědomi své základní povinnosti pochopit přirozenost Já a zůstaňte nedotčeni podobně jako je Já ničím neznečištěno. Měli byste zjistit, v jakém způsobu jste ve vztahu k světu. Stejně jako lotosový květ zůstává nezabahněn i přesto, že žije v bažinaté vodě, tak byste měli i vy zůstat ničím nedotčeni i přesto, že žijete ve světské existenci. Jen pak bude Sebe-poznání nést ovoce.

Dasboadh: Dášaka 12, kapitola 2, verš 2

Jakákoliv žádost, jakýkoliv koncept, to vše není nic než vlny vnitřní mysli, vyvstávající různými způsoby.

Je nezbytné, abyste byli moudří. Ó tvorové, posedlí rodinným životem, poslouchejte! O čem vypovídá vaše touha? Co je předpokladem vzniku konceptu? To vše je poznáno jen a jen skutečným Já. Ono ví, co se odehrává uvnitř každého. Kohokoliv můžete klamat, ale Já neoklamete. Zeptejte se své mysli, jakým jste doopravdy. Mysl teče jako řeka. Oklamat může pouze sama sebe. ´Vnitřní mysl´ (antahkarana) má mnoho vln, avšak její esencí je Já.

Ten, kdo říká: ´Jen mě by se mělo dařit a ostatní by měli zkrachovat´, si přivolává svou vlastní zkázu. Protože nedokázal vyvinout správnou snahu k nabytí štěstí, nevyhne se mnohému utrpení, jež bude muset podstoupit. Chcete-li být úspěšní, konejte jen dobré činy. To se vám nakonec vyplatí. Pokud usilujete o štěstí od samého začátku, jednou ho zajisté získáte, i kdybyste později řekli, že už ho nechcete. V jazyce Marathi existuje toto rčení:

´Brečí-li někdo, pak i jeho Bůh brečí, a směje-li se někdo, pak se i jeho Bůh směje.´

Džňánin nedostane nikoho do potíží. Nestará se o záležitosti druhých lidí, a ani se nenechá vtáhnout do zbytečných diskuzí. Nejprve sebe naučte tomu, co chcete učit druhé. Buďte si neustále vědomi své základní povinnosti pochopit přirozenost Já a zůstaňte nedotčeni podobně jako je Já ničím neznečištěno. Měli byste zjistit, v jakém způsobu jste ve vztahu k světu. To je obsahem této kapitoly knihy Dasboadh. Stejně jako lotosový květ zůstává nezabahněn i přesto, že žije v bažinaté vodě, tak byste měli i vy zůstat ničím nedotčeni i přesto, že žijete ve světské existenci. Jen pak bude Sebe-poznání nést ovoce.

Datum neuveden.

Z knihy Amrut laja 2

Překlad: Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.