Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: LEDEN: 14.1.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

67. Duchovní praxe, vegetariánství (z knihy Amrut laja 2)

3. 12. 2021 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Vyhlazení veškerého strachu je ´pravé Poznání´. Klam bude tímto Poznáním odstraněn. Ve světě platí, že čím více se snažíme dělat dobré skutky, tím více se utápíme v klamu. Někteří jsou zarytí vegetariáni a vegetariánství předepisují jako metodu k získání Sebe-realizace. To však není správně, protože podle vesmírných zákonitostí ´jeden život bují (roste) na jiném´. Stěží záleží na tom, co jíte a co nejíte. Živé bytosti přežívají pojídáním jiných bytostí. Vy jste Já, a proto nejíte žádné jídlo (jídlo totiž konzumuje tělo ). Kožený vak ve formě vašeho těla obsahuje různé druhy živých bytostí, které spotřebovávají všechno, co sníte. Co je to vlastně kyslík? Je to plyn, udržující tělo při životě. Cokoliv sníte či vdechnete, není v žádném případě nějak spojené s ´Vámi´. Vy jste od toho odděleni. Zde, ve světě, existuje pouze jedna pravda, a tou je fakt, že ´Já jsem Já (Brahman).´ Vše ostatní je neskutečné.

Dasboadh: Dášaka 11, kapitola 10, verš 1

Hlupák se soustředí na jednotlivý aspekt, zatímco moudrý člověk má pozornost rozprostřenou všude.

Hlupáci se soustředí pouze na jednotlivou věc. Jestliže se zjeví zázrak, jsou jím hned uneseni. Někdo se soustředí na jógu, zatímco jiní věří pouze na zázraky. Tudíž jsou hlupáci. Jóga a další metody nejsou cíle, ale pouze nástroje k dosažení cíle a zajisté pominou, neboť jim je to vlastní. Moudrý člověk proto musí využívat správné uvažování.

Adeptům se doporučují v počáteční fázi jejich duchovního poznávání různé činnosti k tomu, aby se jejich mysl zjemnila. Tyto praxe také pomáhají držet strnulost (letargii) a nečinnost (tamas gunu) pod kontrolou. Přispívat na dobročinné účely pomáhá vyhnat lakotu z mysli. Budete-li se klanět k Bohu, pak se vaše ego určitě začne zmenšovat.

Vyhlazení veškerého strachu je ´pravé Poznání´. Klam bude tímto Poznáním odstraněn. Ve světě platí, že čím více se snažíme dělat dobré skutky, tím více se utápíme v klamu. Někteří jsou zarytí vegetariáni a vegetariánství předepisují jako metodu k získání Sebe-realizace. To však není správně, protože podle vesmírných zákonitostí ´jeden život bují (roste) na jiném´. Stěží záleží na tom, co jíte a co nejíte. Živé bytosti přežívají pojídáním jiných bytostí. Vy jste Já, a proto nejíte žádné jídlo (jídlo totiž konzumuje tělo ).

Kožený vak ve formě vašeho těla obsahuje různé druhy živých bytostí, které spotřebovávají všechno, co sníte. Co je to vlastně kyslík? Je to plyn, udržující tělo při životě. Cokoliv sníte či vdechnete, není v žádném případě nějak spojené s ´Vámi´. Vy jste od toho odděleni. Zde, ve světě, existuje pouze jedna pravda, a tou je fakt, že ´Já jsem Já (Brahman).´ Vše ostatní je neskutečné.

Datum neuveden

Z knihy Amrut laja 2

Překlad: Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.