Zpívání bhadžanů v Praze 2021

  • od října 2021 zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: POZOR -- ZMĚNA TERMÍNU! (ODLOŽENO O TÝDEN) -- NA 8.10.2021
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

13. června 1981 – Pokud se oženíte s duchovnem, budou vás vždy okupovat myšlenky či úvahy související s duchovnem (z knihy Před vědomím)

24. 8. 2021 - advaita

Maharadž: Došel jsem k pevnému závěru, že nejsem něčím, nemám žádný tvar, barvu, nemám ani žádnou představu o sobě. Brzy ráno, když dojde k probuzení, objeví se polibek této podstaty bytí chvějící se v celém vesmíru a vibrující i ve mně samém. Totéž pozoruji i tehdy, když odpoledne odpočívám. Ale pokud mě chcete hodnotit na fyzické úrovni, tak nejsem schopen zvednout ani tento pohár vody. To vypovídá o tom, kolik síly ještě v mém těle zbylo. Ale onen dotek celého vibrujícího vesmíru – to je dotek mého „jáství“. Já jsem znalcem Brahman, jsem Brahman džňánin, nicméně, tento dotek bytí je pouhým utrpením.

13. června 1981

Maharadž: Poznání znamená v běžném duchovním pojetí pouhé opakování toho, co jste se někde doslechl – je to ukázka vaší inteligence. Lidé to považují za duchovní, ale nikdo se nesnaží zjistit, kým vlastně je, podívat se sám na sebe.
Když se chlapec ožení s dívkou, intenzivně se zajímají jeden o druhého. Obdobně pokud se oženíte s duchovnem, budou vás vždy okupovat myšlenky či úvahy související s duchovnem.

Jste snad krví, která vám proudí v žilách nebo pokožkou či kostmi? Nejste. Když to vše prozkoumáte a dojdete k pochopení, že nejste tělo, odstraníte vše, čím nejste. Čím nakonec budete? Dojděte do tohoto bodu. Jste natolik závislí na tom, co jste se naučili zpaměti – rituálech, bhadžanech atd., že dokud je každý den neodrecitujete, nezískáte žádné uspokojení, pocit štěstí. Tyto rituální praktiky jsou určeny pro nevědomce, aby udržovaly jejich tělo a mysl zaneprázdněné. Mít tělo a mysl však znamená vědět, že jste, a to nemá žádné jméno či formu. Pro toho, kdo to pochopil, již nepřichází v úvahu potěšení či bolest ani strach ze smrti. Pokud se ztotožňujete s tělem, jste chyceni ve vazbách souvisejících s tělem.
Hovořím málo a stručně, ale o to jsou má slova účinnější. Existuje mnoho knih o duchovnu, které vaše koncepty neničí, ale naopak je hromadí. Žádná z těchto knih vám neřekne, kdo jste.

Tazatel: Co je myšleno pojmy činmájánanda a sat-čit-ánanda?

Maharadž: Lidé někdy během zpívání bhadžanů tančí, úplně se ztratí, a tento stav se nazývá činmájánanda. Zakoušet tento stav – první dotek vědomí – je nezbytné. Ánanda znamená klid, blaženost, ale je to kvalita mysli. Sice se jedná o vyšší sféru mysli, ale je přítomna ve vědomí. Pro dosažení tohoto nejvyššího stavu blaženého vytržení či potěšení je nezbytným předpokladem polibek vědomí. Tím jsou stavy činmájánanda a sat-čit-ánanda.
Došel jsem k pevnému závěru, že nejsem něčím, nemám žádný tvar, barvu, nemám ani žádnou představu o sobě. Brzy ráno, když dojde k probuzení, objeví se polibek této podstaty bytí chvějící se v celém vesmíru a vibrující i ve mně samém. Totéž pozoruji i tehdy, když odpoledne odpočívám. Ale pokud mě chcete hodnotit na fyzické úrovni, tak nejsem schopen zvednout ani tento pohár vody. To vypovídá o tom, kolik síly ještě v mém těle zbylo. Ale onen dotek celého vibrujícího vesmíru – to je dotek mého „jáství“. Já jsem znalcem Brahman, jsem Brahman džňánin, nicméně, tento dotek bytí je pouhým utrpením.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková