Zpívání bhadžanů v Praze 2021

  • od října 2021 zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: POZOR -- ZMĚNA TERMÍNU! (ODLOŽENO O TÝDEN) -- NA 8.10.2021
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

11. června 1981 (večer) – Před tím, než se objeví jakákoliv láska, je tu láska být (z knihy Před vědomím)

17. 8. 2021 - advaita

Maharadž: Když něco spatříte a zalíbí se vám to, je tato záliba láskou k objektu. Když vyvstane zlost a frustrace, to je také součást lásky. Láska je zcela dobrá a také velmi krutá. Veškeré prožívání utrpení je výsledkem lásky. Nalezněte, co je pro celou tuto hru lásky a nenávisti nezbytné. Je to láska k bytí, existenci, která podněcuje všechny útrapy a problémy. Protože toužíte být, musíte tomu čelit. Před tím, než se objeví jakákoliv láska, je tu láska být. Zakouší jak kvality lásky a utrpení, tak radosti i bolesti. Vezměte si jako příklad tento plamen (zapalovače), který dává světlo, teplo, ale dokáže i spálit.

11. června 1981 (večer)

Tazatel: Co je to láska? Naplňuje nějakou potřebu nebo přináší potěšení?

Maharadž: Ano. Když něco spatříte a zalíbí se vám to, je tato záliba láskou k objektu. Když vyvstane zlost a frustrace, to je také součást lásky. Láska je zcela dobrá a také velmi krutá. Veškeré prožívání utrpení je výsledkem lásky. Nalezněte, co je pro celou tuto hru lásky a nenávisti nezbytné. Je to láska k bytí, existenci, která podněcuje všechny útrapy a problémy. Protože toužíte být, musíte tomu čelit. Před tím, než se objeví jakákoliv láska, je tu láska být. Zakouší jak kvality lásky a utrpení, tak radosti i bolesti. Vezměte si jako příklad tento plamen (zapalovače), který dává světlo, teplo, ale dokáže i spálit.

Tazatel: Mohu se tomu vyhnout?

Maharadž: Co je to, to vy, co se tomu chce vyhnout? Jestliže si myslíte, že jste ode mne oddělen, nechám vás při tom, ale nic z toho, co je, není ode mě oddělené. Co je tím „vy“, co vyklíčilo a zapustilo kořeny? Právě to je příčinou radosti a starosti. Když to pochopíte, je po všem – konec. Pak tleskejte, křičte a jásejte nadšením; celá hra skončila. Poznání, které vám dávám, rozptýlí všechny vaše takzvané poznatky, které máte.
Džňánin je jemný jako prostor. Jaký je prostor? Domníváte se, že je zde obloha – jaká je? Toto poznání je jemnější než prostor. Poznání „já jsem“ je otcem prostoru.

Tazatel: Jak poznáváte vědomí?

Maharadž: Přesně tím samým způsobem, jako když začnete vědět o sobě. Když víte, že jste, bude to totéž, jako nabytí sebe sama. Přesto však jste tu byl neustále, nebo ne? K čemu jsou logické úsudky? Musíte říct hned teď a tady – On (To) je skutečně zde.

Tazatel: Proč mi pak Maharadž věnuje tolik pozornosti?

Maharadž: Kdo věnuje komu pozornost? Kdo má pocit tohoto konatelství? Vše se děje spontánně.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková