Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

33. Objektivní svět je jako sen (z knihy Amrut laja 2)

12. 3. 2021 - advaita

Siddharaméšvar Maharadž: Jakmile dojde k získání Sebepoznání, všechny objektivní věci se přemění a stanou se rázem neskutečné jako sen. Ačkoli ´Seberealizovaný´ (Džňánin) si pamatuje svůj dřívější rodinný život, ví, že není skutečný, podobně jako malé děti vědí, že hrají-li si na domov, tak to je jen hra. Pochopení jednoty se všemi a se vším vám dopomůže získat ´Poznání Brahman´ (Brahmadžňána). Tento pomíjivý svět je jako pocit, který zakoušíte ve snech. Takový pocit je považován za skutečný jedině ve snu. Jakmile se probudíte, pak i když je sen vzpomenut, veškeré zkušenosti z něho jsou brány jako neskutečné.

33. Objektivní svět je jako sen

Zlatý prsten je tak nazván proto, že je vyroben ze zlata. Díváme se na něj a označíme ho jako prsten, ale nikdy ho nenazveme zlatem. Podobně se člověk nechá unést vnějšími formami a jmény, aniž by se kdy obtěžoval nalézt základní faktor, Já. Když se pokládáte za tělo a chytíte se myšlenky ´já jsem velký´, pak ´Poznání Brahman´ nikdy nezískáte.

Statečným válečníkem je pouze ten, kdo zabije ego a nadále žije v tomto světě. Říká se: ´Měl bych následovat Védy, když jsem to já sám, kdo je lidstvu předložil.´ Jinými slovy je to samotná voda, která je žíznivá. Těm, kdo jsou nevědomí, a následují rituály, je doporučeno, aby se řídili příkazy Véd. Je to proto, že jsou zatíženi tupým a nečinným tělem (tělesným vědomím) a jsou náchylní k rozlišování, čímž vytvářejí dualitu z Jednoty. Právě pro ně byly Védy sestaveny.

Kdo však vnímá sebe ve smyslu ´Já jsem v každém´ a kdo nenachází nikde žádné rozdíly, nepotřebuje být ovládán příkazy z Véd. Například žena, co se týče společenských mravů, si může své názory ponechat sama pro sebe, pokud se pohybuje na veřejnosti se svým manželem, ale jestliže je s ním sama doma, necítí potřebu nic v sobě ututlat. Tam, kde existuje chtivost, zanícení, vášnivá připoutanost, touhy atd., se jedná o objektivní poznání. Jakmile tyto pocity zahodíte, objektivní poznání bude tím pádem vyhubeno a nařízení Véd pak není zapotřebí. Hvězdy svítí pouze v noci, a jakmile vyjde ráno slunce, přestanou zářit. V tomto případě východ slunce znamená Poznání a hvězdy jsou příkazy Véd.

Stejně jak si malé děcko postaví domeček a hraje si na domov, tak bychom měli zacházet s naším rodinným životem. Védské příkazy jsou jako kusy starých novin pro toho, kdo svým životem prochází přirozeným a svobodným (nepřipoutaným) způsobem.

Védská nařízení vám pomohou realizovat svou ´pravou přirozenost´ (svarúpa). Védské principy však ztrácejí svůj význam ve chvíli, kdy je pochopena vlastní pravá přirozenost. Dokud zde je svázanost objektivním poznáním, dotud tu setrvává spoutanost Védami. Jakmile dojde k získání Sebepoznání, všechny objektivní věci se přemění a stanou se rázem neskutečné jako sen. Ačkoli ´Seberealizovaný´ (Džňánin) si pamatuje svůj dřívější rodinný život, ví, že není skutečný, podobně jako malé děti vědí, že hrají-li si na domov, tak to je jen hra. Pochopení jednoty se všemi a se vším vám dopomůže získat ´Poznání Brahman´ (Brahmadžňána).

Tento pomíjivý svět je jako pocit, který zakoušíte ve snech. Takový pocit je považován za skutečný jedině ve snu. Jakmile se probudíte, pak i když je sen vzpomenut, veškeré zkušenosti z něho jsou brány jako neskutečné.

26.6. 1933

Z knihy Amrut laja 2

Překlad: Aleš Adámek