Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

20. ledna 1981 – Nejvíc vám brání v pochopení koncept, že jste entitou (z knihy Před vědomím)

27. 10. 2020 - advaita

Maharadž: Absolutno je... abych vám dal příklad. V Indii je místo, na kterém jste nikdy nebyli. Když vám jej někdo popíše, bude to pro vás pořád jen popis. Univerzální vědomí, bytí, je vše, co je viděno. Když se univerzální vědomí projeví jako fenomén (projev), fenomén je tou omezenou formou, jež si myslí, že je nezávislá, ale není. Fenomén je projev vědomí; když není projeveno, je imanentní ve všem. Pokud si myslíte, že jste pochopili, není tomu tak. Vše, co víte, není pravda.

20. ledna 1981

Maharadž: Absolutno je... abych vám dal příklad. V Indii je místo, na kterém jste nikdy nebyli. Když vám jej někdo popíše, bude to pro vás pořád jen popis. Univerzální vědomí, bytí, je vše, co je viděno. Když se univerzální vědomí projeví jako fenomén (projev), fenomén je tou omezenou formou, jež si myslí, že je nezávislá, ale není. Fenomén je projev vědomí; když není projeveno, je imanentní ve všem. Pokud si myslíte, že jste pochopili, není tomu tak. Vše, co víte, není pravda. Tělo je vytvořeno z pěti elementů a každé tělo se chová na základě proporcionální kombinace těchto pěti elementů. Dokud se člověk ztotožňuje s výtažkem pěti elementů, tak je pro něho nemožné dojít k pochopení, protože to, co se snaží něco pochopit, je pseudo entita. Nejvíc vám brání v pochopení koncept, že jste entitou, a rovněž to, že považujete každý koncept, který máte, za pravdivý. Odtotožnění nastane až tehdy, když je pochopeno s největším přesvědčením, že zde není žádná entita, a že vše, co se odehrává, je pouze program fungování vědomí – je tu pouze dění, není zde žádná entita, která by to zapříčinila, a není tu žádná entita, která by trpěla. Jinak dochází ke všem těmto mylným představám. Dokud nevyřešíte hádanku toho, kdo si myslí, že pochopil, nepochopil jste. Ztotožňuji se snad já s tímto soplem, který jsem vysmrkal z nosu? Liší se od těla látka, z níž je vytvořeno toto tělo? Já nejsem ani látkou, z níž je vytvořeno tělo, ani vědomím, které je imanentní v této látce.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková