Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

19. ledna 1981 – Ve světě neexistuje žádná entita, která by mohla něco dělat (z knihy Před vědomím)

20. 10. 2020 - advaita

maharaj_audio_6.jpgMaharadž: Pochopte, že celkový projev je syn neplodné ženy, ale poté, co jste to pochopili, věnujte plnou pozornost své práci a umožněte, aby byla tato práce vykonána co nejlépe, jak je to možné. Starejte se dobře o tuto práci ve světě, protože je sirotkem.

19. ledna 1981

Maharadž: Není právě tento pocit přítomnosti, co se vás týče, tou nejpřijatelnější věcí – není tím, co milujete nejvíc? Proč zde sedíte? Sedíte tu pouze kvůli sobě, protože chcete něco sám pro sebe. Co je to, čím jste? Prošetřete to. Nemáte žádné pochybnosti o tom, že jste přítomen, tak co je tím, co ve vás evokuje potřebu neustále pokračovat? Přišlo a odešlo mnoho časových období. Během tohoto času vzniklo a zaniklo několik milionů forem. Mají nyní pocit své přítomnosti? Mají o sebe strach? Není zde nic, co byste mohli udělat, aniž by zde nebyl pocit přítomnosti, a neexistuje nic, co byste mohli udělat, aby neustále pokračoval.

Tazatel: Proč tedy chce tento pocit tak moc stále žít, pokračovat?

Maharadž: Je to jeho přirozenost. Vědomí a tato láska být je jedno a totéž. Zeptejte se sami sebe, co je to, co chcete, o co usilujete? Pokládáte se za entitu a něco chcete. Kdyby zde nebylo vědomí, potřeboval byste něco? To, co slyšíte, je něco naprosto odlišného od toho, co jste očekával, že uslyšíte.

Tazatel: Jsem tu, abych se ztotožnil s vědomím?

Maharadž: Co jiného je toto já, než vědomí? Jsou to snad dvě věci? Ve světě neexistuje žádná entita, která by mohla něco dělat. Není zde ani žádná entita, která by prováděla jakékoliv duchovní hledání. Pokud zde není žádná entita, není tu ani žádná spoutanost, ani osvobození. Prostě pochopte toto: Není zde nic, co by mělo být uděláno. Cokoliv, co vám říkám, si vyslechněte, a pak to odhoďte. Řekněte mi, co jste vykonal předtím, než jste získal toto tělo a měl pocit přítomnosti? Pak, po příchodu pocitu přítomnosti, pocitu „já jsem“, vám byl promítnut nějaký film: „Toto je vaše rodina, toto jsou vaši rodiče.“ Máte vy osobně nějakou zkušenost něčeho z toho? Pochopte to, co bylo stvořeno a co bude zničeno; pochopte, že to, co jste, nemůže ničím trpět. Došel jsem k závěru, že vědomí a vše, co se ve vědomí objevilo, není ničím jiným, než obrovským podvodem. Není zde nikdo, kdo by spáchal tento podvod – jde o spontánní dění. Není zde žádný pachatel tohoto podvodu. Tato špetka vědomí vytváří Bohy půdy a Bohy země, které jsme přijali, a kteří nám dávají vše, za co se modlíme. Pochopením tohoto klamu také přijdete na to, že zde není nic, co by se s tím dalo dělat. Tudíž vše, co se může stát, je určeno k tomu, aby nastalo pochopení. Toto tělo a chuť tohoto těla – to je pochopení. Není tělo potravinovým výtažkem a není vědomí vlastností tohoto potravinového výtažku? Existuje velice jednoduchá otázka, kterou by si měl člověk držet v mysli – jakou kontrolu a moc mám nad svou existencí? Tudíž, co můžete dělat se svým vlastním úsilím? Pochopte, že celkový projev je syn neplodné ženy, ale poté, co jste to pochopili, věnujte plnou pozornost své práci a umožněte, aby byla tato práce vykonána co nejlépe, jak je to možné. Starejte se dobře o tuto práci ve světě, protože je sirotkem.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková