Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

6. ledna 1981 – Vědět, že jste nic – to je opravdové vysvobození (z knihy Před vědomím)

6. 10. 2020 - advaita

maharaj_nirupana_12s.jpgMaharadž: Nepřisuzujte si konatelství čehokoliv – to vše je proces dění. Pokud neexistujete, k čemu jsou potřebné všechny tyto disciplíny, včetně Boha? I když jste o tomto plně přesvědčen, jste zredukován na nic; přesto však si na smrtelné posteli vezmete poslední kapku medicíny, abyste přežil. Vědět, že jste nic – to je opravdové vysvobození. Celé vaše poznání, včetně vás samotných, je zlikvidováno – pak jste osvobozen.

6. ledna 1981

Tazatel: Mohu po smrti pomáhat ostatním lidem dosáhnut světla?

Maharadž: Po smrti si nebudete pamatovat, že jste. Musíte poznat, co to smrt je. Mluvíte o existenci po tomto životě; pamatujete si na nějaké minulé životy?

Tazatel: Žil jsem na ostrově. V mém minulém životě jsem pomáhal lidem.

Maharadž: Pamatujete si své rodiče?

Tazatel: Ne.

Maharadž: Jaký je důkaz, že jste se tam narodil?

Tazatel: Nevím.

Maharadž: Toto je pouhá představa, fantazie, koncept, který se vám přihodil. Jestliže se vědomí v okamžiku smrti zabývá velice přesvědčivým konceptem, tak může tento určitý koncept vytvořit. Dejme tomu, že si člověk ve chvíli smrti představí život na nějakém místě – vědomí tuto odpovídající situaci vytvoří. Sféra vědomí není věčná. Vědomí je podvod. Všechny tyto věci jsou iluzí v oblasti vědomí.

Tazatel: Vědomí je vždy projeveno, je to tak?

Maharadž: Vědomí tu bude tak dlouho, dokud zde bude dostupná částice prostoru.

Tazatel: Může odchod do samoty pomoci k tomu, abychom to realizovali?

Maharadž: Ano.

Tazatel: Odejít ze svého všedního života?

Maharadž: Ne takto. Nemusíte odcházet z rodinného života.

Tazatel: Tak jaký druh samoty máte na mysli?

Maharadž: Dokonce i v tomto davu lidí buďte sám, spočívejte ve svém „Já“. Soustřeďte pozornost na své „Já“.

Tazatel: Záleží na tom, jestli tomu člověk intelektuálně nerozumí, ale má jen oddanost?

Maharadž: Pokud máte oddanost, poznání z ní vyroste. Když se řekne, že se někdo díky své oddanosti setká s Bohem, tak to není osobní Bůh, ale hledající se sám rozšíří do poznání, důkladně do hloubky – stává se Božským. Tento Bůh tu bude tak dlouho, dokud oddaný zná sebe sama. Když se oddaný ponoří do prázdnoty, stejně tak se Bůh ponoří do prázdnoty. Musíte dojít k závěru, že nakonec je vaše výsledná bilance nulová. Pocit „jáství“ je zde z výtažku stráveného jídla v těle. Čím nyní jste, je výstup této potravinové látky. Kde jste, pokud není jídlo dostupné? A co pak s celým tímto hlubokým poznáním, které jste si nahromadili? Nepřisuzujte si konatelství čehokoliv – to vše je proces dění. Pokud neexistujete, k čemu jsou potřebné všechny tyto disciplíny, včetně Boha? I když jste o tomto plně přesvědčen, jste zredukován na nic; přesto však si na smrtelné posteli vezmete poslední kapku medicíny, abyste přežil. Vědět, že jste nic – to je opravdové vysvobození. Celé vaše poznání, včetně vás samotných, je zlikvidováno – pak jste osvobozen. Pokud si myslíte, že jste vykonal nějaké velké skutky, a tudíž počítáte s tím, že půjdete do nebe, jste posedlý koncepty a nejste osvobozen. Toto poznání je vhodné pro toho, kdo má oddanost ke Guruovi; jedině tato osoba je připravena dostat toto poznání.

Tazatel: Přesto, že jsme poslouchali tyto rozhovory po mnoho let, nikdy jsme se necítili vyčerpáni.

Maharadž: V naslouchání těchto slov znovu a znovu je skryté kouzlo. Nehromadíte je a neuskladňujete, získáte jejich účinek, a pak je necháte jít.

Z knihy Před vědomím

Gabriela Adámková