Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - Úterý 27.10. 2020 od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

27.10. MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

8. Rozlišování mezi skutečným a neskutečným (z knihy Amrut laja 2)

18. 9. 2020 - advaita

siddha_datta_gold.jpgSiddharaméšvar Maharadž: Individualita (džíva) sama o sobě není nic než Brahman. Je to Já ve formě Skutečnosti, ve formě vznešené pravdy, kterou je vskutku Brahman. Ten, kdo zakouší iluzi, je skutečný, zatímco samotná zkušenost je neskutečná. To, co je skryté (latentní), je základ, esence, čili Pravda, a to, co je projevené, je neskutečné. Po zřeknutí se veškeré pýchy tu zůstává Absolutno, což je Skutečnost, či základní podpora všeho a všech (Šeš). Vzdát se všech neskutečných konceptů a spoutaností (vazeb) je samo o sobě Nejzazší Pravdou.

8. Rozlišování mezi skutečným a neskutečným

Kdo náležitě přemýšlí a správně rozlišuje, stává se osvobozeným, a ten, kdo tak nečiní, není nic než zvíře, držené v poslušnosti (poddanství). Nejzazší Pravda (Paramártha) je dosažena rozlišováním mezi skutečným a neskutečným. Já samotné je skutečné a vše kromě Já je neskutečné.

Šankara řekl: ´Brahman samotné je skutečné. Svět je neskutečný. Brahman a džíva jsou jedno.´

Individualita (džíva) sama o sobě není nic než Brahman. Je to Já ve formě Skutečnosti, ve formě vznešené pravdy, kterou je vskutku Brahman. Ten, kdo zakouší iluzi, je skutečný, zatímco samotná zkušenost je neskutečná. To, co je skryté (latentní), je základ, esence, čili Pravda, a to, co je projevené, je neskutečné. Po zřeknutí se veškeré pýchy tu zůstává Absolutno, což je Skutečnost, či základní podpora všeho a všech (Šeš). Vzdát se všech neskutečných konceptů a spoutaností (vazeb) je samo o sobě Nejzazší Pravdou.

To, co je skryté a neviditelné, je esenciální, a to, co je otevřené a viditelné, je nepodstatné (zbytečné). Nejste ani tělo, ani smysly, ani prána, ani mysl, ani intelekt. Všechny tyto jevy tíhnou ke změně a jsou odsouzeny k zániku. Pomocí rozlišování pochopte, že jste odděleni od čtyř těl.

Čtyřmi těly jsou: 1) fyzické čili hrubé tělo; 2) jemné tělo; 3) kauzální tělo; a 4) supra-kauzální tělo neboli vědomí.

Hrubé tělo je stvořeno z pěti elementů (prostor, vzduch, oheň neboli světlo, voda a země.)

22. 2. 1933

Překlad: Aleš Adámek