Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - Úterý 13.10. 2020 od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

13.10. MalýVelký strom, Praha

27.10. MalýVelký strom, Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

23. listopadu 1980 – Do stavu „před“ nemusíte přicházet (z knihy Před vědomím)

23. 6. 2020 - advaita

nirupana_6.jpgMaharadž: Nyní je pro vás Absolutno jako cedule označující stav Parabrahman. Slovo Parabrahman není Parabrahman. Máte ve zvyku klást otázky. Je na vás vychrleno pár slov, obdržíte několik konceptů, a vy hned řeknete, že rozumíte. Jediným tématem mých promluv jste vy – víte, že jste. Jak a proč víte, že jste? Hovořím jedině o tom. Nemáte žádnou moc nad tímto vědomím. Samo přišlo a samo odejde. Nemůžete s tím dělat nic.

 

23. listopadu 1980

Tazatel: Je pozorování prováděno Tím, co je před vědomím, anebo pozoruje samo vědomí?

Maharadž: Most překračujte až tehdy, když k němu dojdete. Nedělejte si starosti o princip, který je před vědomím, pouze buďte vědomím.

Tazatel: Jsou Bohové pouhými koncepty?

Maharadž: Bohové znamenají pouze vědomí. Sesbírejte vše, co dokážete, za nepřítomnosti vědomí.

Tazatel: Nejsme schopni pochopit stav Džňáninů. Pokud se Džňánin sjednotil s Absolutnem, kde je prostor pro projevení vědomí? Nerozumíme, jak může být Džňánin Parabrahman, a zároveň být také zde.

Překladatel: Džňánin dokáže transcendovat vědomí a být Absolutnem kdykoliv je potřeba. Může vstoupit do vědomí, protože dotyčné tělo je neustále k dispozici – skrze tělo dochází ke komunikaci s bytostmi ve vědomí. V písmech se uvádí: Máme oceán a hrnek naplněný vodou z oceánu. Nyní je hrnek ponořen do oceánu. Hrnek zde zůstává, ale voda z něj se smíchala s vodou z oceánu, a proto necítí žádný rozdíl; voda v hrnku však může kromě toho hrnek pozorovat. Má výhodu, být sjednoceno s Absolutnem a zároveň používat tělo. Pomocí tohoto příkladu jsem schopen pochopit, jaký může být stav Džňánina.

Maharadž: Pochopte bytí a vše bude vyřešeno. Toto všechno jsou spekulace o stavu Absolutna z vašeho hrubšího stavu. Nyní je pro vás Absolutno jako cedule označující stav Parabrahman. Slovo Parabrahman není Parabrahman. Máte ve zvyku klást otázky. Je na vás vychrleno pár slov, obdržíte několik konceptů, a vy hned řeknete, že rozumíte.

Jediným tématem mých promluv jste vy – víte, že jste. Jak a proč víte, že jste? Hovořím jedině o tom. Nemáte žádnou moc nad tímto vědomím. Samo přišlo a samo odejde. Nemůžete s tím dělat nic.

Tazatel: Takže celá ta představa kontroly je potom bezvýznamná?

Maharadž: Ano, nemáte nad tím absolutně žádnou moc.

Tazatel: Jsou pod námi zlikvidovány samotné základy.

Maharadž: Všechny vaše duchovní záblesky jsou založeny na pocitu „já jsem toto tělo“. Poznání „já jsem“ tu zůstane jen nakrátko.

Tazatel: A co ti, kteří tvrdí, že jsou inkarnací toho či onoho? Jsou pouhými představami?

Maharadž: Toto vše vám bude zcela jasné, když budete přetrvávat ve své skutečné pozici. Do té doby to pokud chcete, akceptujte. Dokud nepoznáte svůj pravý stav, budete přijímat všechno to, co se povídá, protože neznáte pravdu. Do stavu „před“ nemusíte přicházet. Nyní odhoďte to, co jste, tento základní koncept. Když se ho zbavíte, to čím jste před tímto základním konceptem, je odkryto. Běžně toto Džňánin hledajícímu tak dopodrobna nevysvětluje. Důkladně jste prostudoval učení Ramany Maharišiho. Narazil jste v jeho učení na tento aspekt?

Tazatel: Čím více poslouchám Maharadže, tím více rozumím učení Ramany Maharišiho.

Maharadž: Pochopil jste Ramanu Maharišiho?

Tazatel: Nemůžu ho nikdy pochopit, protože on je Absolutno, a ne nějaký objekt, který má být pochopen. Ani já nejsem objekt.

Maharadž: Ano. Ramana Mahariši je Absolutno, vy jste také Absolutno. Absolutno nejde chytit v oblasti našeho zakoušení. Jste o tom přesvědčený?

Tazatel: Ano.

Maharadž: Proč nastalo toto bytí mne? Jakou to mělo příčinu? Musíte vědět, co to přesně je.

Tazatel: Jaký má smysl zjistit odpovědi na tyto otázky? Není pro mě dostačující vědět, že já jsem a že moje bytí se objevilo a zmizí? Proč musím vědět toto vše?

Maharadž: Musíte to znát! Vědění je produktem čeho? Kvalitou čeho?

Tazatel: Je kvalitou potravy.

Maharadž: Ó ano, ale kdy si toho budete vědom?

Tazatel: Není to moje zkušenost.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková