Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

15. října 1980 – Když se nedržíte myšlenek, nejste už osobou (z knihy Před vědomím)

12. 5. 2020 - advaita

maharaj_audio2sm.jpgTazatel: Takže nakonec, je to takto jednoduché: je to pouze zbavování se myšlenek – to je pravda.
Maharadž: To není jen tak malý úspěch. Můžete sice cítit, že jste ve stavu bez myšlenek, ale na určité úrovni vás může myšlenka z ničeho nic přepadnout. Bylo mnoho takzvaných světců, kteří přestože dosáhli tohoto stavu bez myšlenek, stejně nakonec poklesli.

15. října 1980

Tazatel: V mém životě je mnoho chvil, kdy s danou situací nesouhlasím a chtěl bych ji změnit.

Maharadž: Můžete s danou situací bojovat, ale vy jí nejste.

Tazatel: Když začnete pozorovat svou mysl, víte, že jste od ní oddělen, a nechcete se zaplést do boje mysli, tak se přirozeně bude tření zmenšovat.

Maharadž: V tomto procesu vy, jako individualita, vůbec nezůstáváte. Snažte se pochopit, že „já jsem“ je produkt satva guny, produkt potravinového výtažku. Tření je boj mezi tímto tichým pozorovatelem a světem. Boj začal ve chvíli, kdy z vědomí začala vycházet slova. Slova vyšla z vás a vy je ochotně přijímáte; stáváte se mistrem významu slov, která z vás vyšla. Máte horu konceptů a slov. Na to, abyste se jich zbavil, používáte jiné koncepty. Když zahodíte všechny koncepty, včetně svého primárního konceptu, pak cokoliv je, tak prostě je. Zůstaňte v tichosti.

Tazatel: Jsou slova potřebná, anebo je dostačující pouze Maharadžova přítomnost?

Maharadž: Nepochybně, společenství se světcem k realizaci napomáhá, přesto však poté musí následovat otázky a odpovědi. Z mysli neustále vycházejí nějaké pochybnosti, proto dokud nejsou všechny stopy mysli odstraněny, musíte je vyčistit pomocí slov.

Tazatel: Během těchto dnů, když se objevují myšlenky, se od nich prostě odvrátím, cítím, že je nyní zastavuji.

Maharadž: Pokud to dokážete, je to dobře, ale když myšlenky připlouvají, nechte je plynout.

Tazatel: Stačí, když do nich nebudu vtažen?

Maharadž: Ano, to je ta jediná věc. Cokoliv se musí stát se prostě stane. Veškerého konání jste se zřekli.

Tazatel: Takže není již zapotřebí se snažit změnit sebe sama ve snaze dělat lepší věci?

Maharadž: Když se nedržíte myšlenek, nejste už osobou.

Tazatel: Trochu mě to děsí. Může se stát cokoliv – můžu dělat bláznivé věci.

Maharadž: Toto je běžná fáze, všichni lidé skrze ni procházejí. Strach je vlastností mysli a mysl nechce ztratit sebe samu.
Recitujte náma-mantru, držte se pevně mantry, protože to je fáze, kde mysl ztrácí veškerou podporu, proto jí dejte podporu mantry.

Tazatel: Věci, které na sobě nemám rád, pramení rovněž z myšlenky, tudíž je také mohu nechat odejít.

Maharadž: Ano. Neříkejte „na sobě“, to je také myšlenka.

Tazatel: Takže nakonec, je to takto jednoduché: je to pouze zbavování se myšlenek – to je pravda.

Maharadž: To není jen tak malý úspěch. Můžete sice cítit, že jste ve stavu bez myšlenek, ale na určité úrovni vás může myšlenka z ničeho nic přepadnout. Bylo mnoho takzvaných světců, kteří přestože dosáhli tohoto stavu bez myšlenek, stejně nakonec poklesli.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková