Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od ledna 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
  • Praha

Sraz:  v 18:00h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      

9.5. Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468, Fero 774130579

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

15. října 1980 – Když se nedržíte myšlenek, nejste už osobou (z knihy Před vědomím)

12. 5. 2020 - advaita

maharaj_audio2sm.jpgTazatel: Takže nakonec, je to takto jednoduché: je to pouze zbavování se myšlenek – to je pravda.
Maharadž: To není jen tak malý úspěch. Můžete sice cítit, že jste ve stavu bez myšlenek, ale na určité úrovni vás může myšlenka z ničeho nic přepadnout. Bylo mnoho takzvaných světců, kteří přestože dosáhli tohoto stavu bez myšlenek, stejně nakonec poklesli.

15. října 1980

Tazatel: V mém životě je mnoho chvil, kdy s danou situací nesouhlasím a chtěl bych ji změnit.

Maharadž: Můžete s danou situací bojovat, ale vy jí nejste.

Tazatel: Když začnete pozorovat svou mysl, víte, že jste od ní oddělen, a nechcete se zaplést do boje mysli, tak se přirozeně bude tření zmenšovat.

Maharadž: V tomto procesu vy, jako individualita, vůbec nezůstáváte. Snažte se pochopit, že „já jsem“ je produkt satva guny, produkt potravinového výtažku. Tření je boj mezi tímto tichým pozorovatelem a světem. Boj začal ve chvíli, kdy z vědomí začala vycházet slova. Slova vyšla z vás a vy je ochotně přijímáte; stáváte se mistrem významu slov, která z vás vyšla. Máte horu konceptů a slov. Na to, abyste se jich zbavil, používáte jiné koncepty. Když zahodíte všechny koncepty, včetně svého primárního konceptu, pak cokoliv je, tak prostě je. Zůstaňte v tichosti.

Tazatel: Jsou slova potřebná, anebo je dostačující pouze Maharadžova přítomnost?

Maharadž: Nepochybně, společenství se světcem k realizaci napomáhá, přesto však poté musí následovat otázky a odpovědi. Z mysli neustále vycházejí nějaké pochybnosti, proto dokud nejsou všechny stopy mysli odstraněny, musíte je vyčistit pomocí slov.

Tazatel: Během těchto dnů, když se objevují myšlenky, se od nich prostě odvrátím, cítím, že je nyní zastavuji.

Maharadž: Pokud to dokážete, je to dobře, ale když myšlenky připlouvají, nechte je plynout.

Tazatel: Stačí, když do nich nebudu vtažen?

Maharadž: Ano, to je ta jediná věc. Cokoliv se musí stát se prostě stane. Veškerého konání jste se zřekli.

Tazatel: Takže není již zapotřebí se snažit změnit sebe sama ve snaze dělat lepší věci?

Maharadž: Když se nedržíte myšlenek, nejste už osobou.

Tazatel: Trochu mě to děsí. Může se stát cokoliv – můžu dělat bláznivé věci.

Maharadž: Toto je běžná fáze, všichni lidé skrze ni procházejí. Strach je vlastností mysli a mysl nechce ztratit sebe samu.
Recitujte náma-mantru, držte se pevně mantry, protože to je fáze, kde mysl ztrácí veškerou podporu, proto jí dejte podporu mantry.

Tazatel: Věci, které na sobě nemám rád, pramení rovněž z myšlenky, tudíž je také mohu nechat odejít.

Maharadž: Ano. Neříkejte „na sobě“, to je také myšlenka.

Tazatel: Takže nakonec, je to takto jednoduché: je to pouze zbavování se myšlenek – to je pravda.

Maharadž: To není jen tak malý úspěch. Můžete sice cítit, že jste ve stavu bez myšlenek, ale na určité úrovni vás může myšlenka z ničeho nic přepadnout. Bylo mnoho takzvaných světců, kteří přestože dosáhli tohoto stavu bez myšlenek, stejně nakonec poklesli.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková